רומני: "היחס של אובמה לנתניהו משחק לידי אירן"

אחרי שניצח בעימות שעסק בנושאי פנים, הציג המועמד הרפובליקני מיט רומני את עמדותיו לגבי מדיניות החוץ של ארה"ב. הוא תקף את אובמה בחריפות: "הנשיא לא הצליח לספק את הצרכים של חברינו, המזרח התיכון הפך למקום גרוע בהרבה", והבטיח להקשיח את הטיפול באיום האירני: "עלינו להוביל ולא להיות מובלים"

אחרי שהביס את אובמה בעימות הראשון ביניהם בשבוע שעבר, ממשיך המועמד הרפובליקני מיט רומני לנסות ולצבור מומנטום חיובי בקמפיין הבחירות שלו במטרה לשנות את תמונת המצב בסקרים. בנאום שנשא הערב באקדמיה הצבאית בווירג'יניה, אותו העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט, פירט רומני את עמדותיו בנוגע למדיניות החוץ של ארה"ב ותקף בחריפות את הנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רומני התייחס בנאומו למתיחות ביחסים בין ארה"ב לישראל ולחילוקי הדעות בסוגיית הגרעין האירני. "אובמה לא הצליח לספק את הצרכים של ידידינו במזרח התיכון. האזור הפך למקום גרוע בהרבה מלפני ארבע שנים", תקף המועמד הרפובליקני. "ההנהגה האמריקנית צריכה להוביל, לא למצוא את עצמנו מובלים. היחסים בין הנשיא אובמה וראש ממשלת ישראל סובלים מקשיים נוראים. זה משחק לידי האויבים הנוראיים ביותר שלנו כמו אירן".

הוא הצהיר כי אם ייבחר לנשיא הוא יפעל בתקיפות ובנחישות גדולה יותר נגד האירנים. "אני לא אחשוש להפעיל יותר סנקציות נגד איראן" הבטיח רומני. "אציב יותר כוחות במזרח התיכון ואעבוד בתיאום עם ישראל למען ביטחונה. העולם לא צריך לראות שום הבדל ביננו לבין ישראל. רק יחד נדאג בכל האמצעים הדרושים שלאירן לא יהיה נשק גרעיני".

"תקווה היא לא מדיניות"

המועמד הרפובליקני התייחס גם למצב במזרח התיכון לאחר ה"אביב הערבי". לדבריו, "נפילת הדיקטטורים יוצרת מוסדות וגופים חדשים, אובמה לא הצליח לספק את הצרכים של חברינו. בעירק - אירן מחזקת את השפעתה והנשיא נכשל באבטחתה. בסוריה -הנשיא נכשל בהבאת פתרון. בת בריתנו טורקיה נפגעה והנשיא לא יכול ולא עושה דבר. בתימן ובסומליה הטרור פורח, ואילו השקט היחסי בפקיסטן ובאפגניסטן הושג במחיר גבוהה מאוד, כמו גם החיסול של בן לאדן".

"כשאנו מביטים אל המזרח התיכון היום", הוא המשיך, "עם אירן קרובה מאוד לפצצה, עם פריחת הטרור, עם איבוד השליטה בסוריה - אנו רואים שזה מקום גרוע בהרבה מלפני ארבע שנים. אני שותף לתקווה של אובמה למזרח תיכון טוב יותר, אבל תקווה היא לא מדיניות".

המועמד לנשיאות נגע גם במבוי הסתום במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ואמר: "אקדם הקמת מדינה פלסטינית שתחיה צד בצד עם ישראל בטוחה. כמו כל התהליכים, גם בתהליך הזה נשיא חדש יביא יוזמה חדשה עם סיכוי חדש. גם כאן אובמה נכשל".

מחנה אובמה: "רומני אינו מנהיג עולמי"

לקראת נאומו של רומני, העלו אנשי הקמפיין של אובמה מודעה שבה הוא מתואר כלא מתאים להיות מנהיג עולמי. "פעולותיו הוכיחו זאת בכל פרמטר, הוא כבר כשל במבחן המפקד העליון", הבהירו בסביבת הנשיא המכהן.

המודעה מותחת ביקורת על "החובבנות והפזיזות" של רומני במהלך מסעו ביולי לבריטניה, ישראל ופולין. רומני מותקף גם על תגובתו המהירה והלא מחושבת להפגנות האלימות שפרצו בעקבות הסרט האנטי איסלאמי.