דוח המכון הבינלאומי לביטחון ולמדע: "לאירן מספיק אורניום לפצצה תוך חודשיים"

סוכנות הידיעות AP פרסמה חלקים מדוח המכון הבינלאומי לביטחון ולמדע שיתפרסם בשבוע הבא, לפיהם לאירן יהיה מספיק אורניום לפצצה תוך חודשיים עד ארבעה חודשים. עם זאת, נכתב כי יידרשו עוד חודשים רבים כדי להפעיל פצצה. במקביל: שר החוץ האירני דחה טענות לפיהן אירן מסתירה ראיות לניסויים גרעיניים

מתקרבים לפצצה גרעינית? אירן (רויטרס)

התקרבות לפצצה גרעינית? חלקים מדוח של מכון המחקר ISIS שהגיעו לידי סוכנות הידיעות AP ונחשפו היום מצביעים על כך שבעוד חודשיים עד ארבעה חודשים לאירן יהיה מספיק אורנים כדי לייצר פצצה גרעינית. עם זאת, במכון הבינלאומי לביטחון ולמדע הבהירו כי נדרשים עוד חודשים רבים נוספים כדי להפעיל פצצה גרעינית סופית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדוח המלא של מכון המחקר צפוי להתפרסם ביום שני הבא. במקביל, בריאיון ל"דר שפיגל" הגרמני שהתפרסם היום הדגיש שר החוץ האירני עלי אכבר סאלחי כי לתכנית הגרעינית של מדינתו אין אופי צבאי. "טהרן לא חייבת לאפשר ביקורים בפרצ'ין", אמר. לראשונה, הוא גם לא שלל את האפשרות שפקחים זרים יגיעו לביקור בפרצ'ין: "על בסיס של רצון טוב".

אירן: לא מעלימים ראיות לניסויים גרעיניים

בנוסף, הוא גם הכחיש דיווחים לפיהם אירן מסתירה ראיות לניסויים גרעינים כפי שעלה ממספר תצלומי אוויר שפורסמו בעבר. "מחקר גרעיני משאיר אחריו טביעות אצבע שלעולם לא ניתן להעלים לחלוטין", התעקש סאלחי.

סאלחי גם לא פסח על נאום ראש הממשלה נתניהו באו"ם - וציור הפצצה שזכה לכותרות מסביב לעולם. "הפרזנטציה הייתה מוזרה לגמרי, אני חושב שזה מאוד ילדותי להציג באו"ם קריקטורה של פצצה", הדגיש והוסיף כי "אם ישראל הייתה רוצה לתקוף ואם הייתה יכולה לתקוף היא הייתה עושה זאת מזמן". הוא ציין כי מדינתו לא רוצה מלחמה אך ישראל יודעת בדיוק מה המחיר של תקיפה.