שר החוץ האירני: "הסנקציות? לא סיפור גדול בכלל"

בריאיון ל"דר שפיגל" מדגיש שר החוץ האירני שהסנקציות שמטיל המערב על טהרן הם לא סיפור גדול ושלעם יש סבלנות לעמוד במשבר. על נאום נתניהו באו"ם: "מאוד ילדותי להציג באו"ם קריקטורה של פצצה"

עלי אכבר סאלחי. לא דואג (רויטרס)

במקביל למשבר הכלכלי ההולך וגובר והיחלשות המטבע באירן, מרגיע שר החוץ האירני עלי אכבר סאלחי ואומר כי הסנקציות הם לא סיפור גדול ואפשר "לסמוך על הסבלנות של העם". בריאיון ל"דר שפיגל" הוא הסביר כי הסנקציות שהטיל המערב על מדינתו אמנם יוצרות אי-נוחות כלשהי אבל לטענתו "התמודדנו עם חרמות שגורמים לנו להיות עצמאיים וחזקים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון הוא מספק תשובה אדישה לזעקות העם האירני בשל המצב הכלכלי והמשבר. "החברה באירן רגילה לחיות עם קשיים אפילו יותר מתושבי יוון וספרד", מזכיר עלי אכבר סאלחי. "אנו יכולים לסמוך על הסבלנות של העם".

סאלחי גם לא פסח על נאום ראש הממשלה נתניהו באו"ם - וציור הפצצה שזכה לכותרות מסביב לעולם. "הפרזנטציה הייתה מוזרה לגמרי, אני חושב שזה מאוד ילדותי להציג באו"ם קריקטורה של פצצה", הדגיש והוסיף כי "אם ישראל הייתה רוצה לתקוף ואם הייתה יכולה לתקוף היא הייתה עושה זאת מזמן". הוא ציין כי מדינתו לא רוצה מלחמה אך ישראל יודעת בדיוק מה המחיר של תקיפה.

בגלל השפל באירן: עסקאות "מתחת לשולחן"

בשל המגבלות הכבדות שמטיל הבנק המרכזי, במטרה לבלום את הקריסה של המטבע המקומי, מרבית עסקאות החליפין מבוצעות "מתחת לשולחן", בשער דולר שונה מזה שדורשת אירן להציב בתמורה לריאל המקומי - כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית.

בימים האחרונים נרשם קיפאון כמעט מוחלט במסחר במטבע החוץ ברפובליקה האסלאמית, לאחר קריסה של קרוב ל-40% מערך המטבע המקומי מול הדולר. השפל הכלכלי הוביל להתפרצות מחאה נקודתית בשבוע שעבר. חלפני הכספים המשיכו לפעול גם היום, אך סירבו לציית לשער החליפין שנקבע על ידי הבנק המרכזי האירני - העומד על כ-28 אלף ריאל בתמורה לדולר אחד.

חלפני הכספים החליטו להקפיא את כל העסקאות בטענה שמסחר לפי השער שנקבע על ידי הבנק המרכזי יגרום להם להפסדים. מאז תחילת השנה איבד המטבע האיראני קרוב ל-60% מערכו, הודות בעיקר לסנקציות שמובילה ארצות הברית נגד המדינה בניסיון למנוע ממנה את המשך פיתוח תוכנית הגרעין שלה.