בגלל השפל באירן: הסוחרים מבצעים עסקאות "מתחת לשולחן"

הקריסה בערך המטבע המקומי גרמה לבנק המרכזי האירני לקבוע את שער החליפין מול הדולר על 28 אלף ריאל לדולר. חלפני הכספים, שהפסידו הון עתק, החליטו להקפיא את ביצוע העסקות באופן רשמי - והם סוחרים הרחק מעיני המשטר בערך גבוה בהרבה

עסקאות מתחת לשולחן. הריאל האירני (רויטרס)

ביטוי נוסף למצבה העגום של כלכלת אירן: בשל המגבלות הכבדות שמטיל הבנק המרכזי, במטרה לבלום את הקריסה של המטבע המקומי, מרבית עסקאות החליפין מבוצעות "מתחת לשולחן", בשער דולר שונה מזה שדורשת אירן להציב בתמורה לריאל המקומי - כך מדווחת סוכנות הידיעות הצרפתית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בימים האחרונים נרשם קיפאון כמעט מוחלט במסחר במטבע החוץ ברפובליקה האסלאמית, לאחר קריסה של קרוב ל-40% מערך המטבע המקומי מול הדולר. השפל הכלכלי הוביל להתפרצות מחאה נקודתית בשבוע שעבר. חלפני הכספים המשיכו לפעול גם היום, אך סירבו לציית לשער החליפין שנקבע על ידי הבנק המרכזי האירני - העומד על כ-28 אלף ריאל בתמורה לדולר אחד.

חלפני הכספים החליטו להקפיא את כל העסקאות בטענה שמסחר לפי השער שנקבע על ידי הבנק המרכזי יגרום להם להפסדים. מאז תחילת השנה איבד המטבע האיראני קרוב ל-60% מערכו, הודות בעיקר לסנקציות שמובילה ארצות הברית נגד המדינה בניסיון למנוע ממנה את המשך פיתוח תוכנית הגרעין שלה.