שר ההגנה הבריטי: "יש לגרום לעם האירני להתקומם"

השר הבריטי הבכיר סבור שהירידה הדרמטית בערכו של המטבע האירני והמחאה שהחלה להרים את ראשה ברחובות הרפובליקה האיסלמית הן הוכחות לכך שהסנקציות הכלכליות על אירן עובדות וכי יש להמשיך לפעול בדרך זו. "החרפת הסנקציות תביא להתקוממות שתערער את יציבותו של המשטר", אמר

יש להפעיל לחץ שיאיים על המשטר (gettyimages)

מסר תקיף מהממלכה: שר ההגנה הבריטי פיליפ המונד, ממליץ לקהילה הבינלאומית להחריף את הסנקציות הכלכליות על אירן עד הגעה למצב שבו הן יאיימו באופן ממשי על יציבות המשטר בטהרן. "יש להדק את החבל סביב צווארו של המשטר", אמר השר בראיון לשבועון "אובזרבר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי המונד, ישנן הוכחות בשטח שהסנקציות המוטלות כבר עתה על אירן פועלות כיוון שהן כבר מביאות את הכלכלה במדינה למצב קשה למדי, המשתקף בקריסת ערך המטבע המקומי ובעלייה משמעותית ביוקר המחייה. במקביל, הצעדים שנוקט המערב גורמים בנוסף גם להתפרצותן של מחאות ברחובות המביאות לערעור ביציבותו של השלטון בטהרן. "ככל שהסנקציות הופכות ליותר כואבות לאזרחים, כך מתגברים הוויכוחים בין בכירי הממשל", טוען המונד.

השר הבריטי הדגיש כי מטרת המערב היא לא לפגוע בעם האירני, אבל שהמטרה הסופית מקדשת את האמצעים. "המטרה שלנו היא לגרום לסנקציות כמה שיותר מכאיבות, כדי להביא את המשטר האירני לוותר על פיתוח תוכנית הגרעין שלו. אסור להגיע למצב שבו הם יוכלו לבנות פצצה", אמר והדגיש, כי "בהחלט אפשר לגרום למכה להיות הרבה יותר כואבת".

מלחמה כלכלית באירן

אזהרותיו של המונד מגיעות לפני פגישת שרי האיחוד האירופי בשבוע הבא ובצל הצעתן של מדינתו, יחד עם גרמניה וצרפת להעברת החלטה על החרפת הסנקציות על אירן, סוג של "מלחמה כלכלית" שתכלול גם צעדים כנגד מוסדות הכלכלה האירניים וכנגד חברות האנרגיה שלה.

יוזמה נוספת, המשותפת לארה"ב ולאיחוד האירופי שצפויה להישקל אף היא הינה של אמברגו סחר שיחסום את כל פעולות הייבוא והייצוא הנעשות באמצעות מערכת הבנק האירנית. בשלב זה, מוטלות סנקציות רק על עסקאות הקשורות בייצוא וייבוא הנפט האירני.