הנשיא אובמה מתבשם מנתוני האבטלה

לאחר תצוגה לא משכנעת בעימות הראשון בין המועמדים לנשיאות ארה"ב, מנסה הנשיא המכהן אובמה לנצל את הירידה בשיעור האבטלה על מנת לייצר מומנטום חיובי. בנאום בפני אלפי תומכים קרא אובמה: "לא ניסוג, לא כעת". סקר ראשון לאחר העימות מצביע על צמצום הפער בין המועמדים, שעומד כעת על 2% בלבד

המאבק מתלבט. רומני ואובמה (AP)

נשיא ארה"ב ברק אובמה ניצל הלילה את הירידה בנתוני האבטלה על מנת לקדם את מסע הבחירות שלו - זאת בעקבות ירידה בסקרים לאחר תצוגה לא משכנעת בעימות הראשון מול המועמד הרפובליקני מיט רומני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול פורסם בארה"ב כי שיעור האבטלה ירד ב-0.3% בחודש ספטמבר, לרמתו הנמוכה ביותר מזה שלוש שנים וחצי - 7.8%. אובמה ניסה למנף את הירידה בשיעור האבטלה על מנת לנגח את יריבו והזהיר כי בחירה ברפובליקנים תחזיר את ארה"ב למדיניות שהובילה אותה למשבר הכלכלי מלכתחילה.

"לא נאפשר למדינה הזאת לסגת לאחור, לא כעת. יותר מדי עומד על הכף", אמר בפני קהל של אלפי תומכים משולהבים במהלך מסע הבחירות במדינת וירג'יניה. "היום אני מאמין שאנו מתקדמים שוב כאומה. יותר אמריקנים נכנסו לשוק העבודה, אנשים רבים יותר מועסקים", הוסיף.

הפער בין אובמה לרומני - 2% בלבד

בסקר שפרסמה אמש סוכנות הידיעות רויטרס הצטמצם הפער בין אובמה לרומני ל-2% בלבד, לעומת 6% בסקר שנערך בשבוע שעבר. 46% מהנשאלים הביעו תמיכה באובמה, לעומת 44% ברומני. 30% מהנשאלים אמרו כי העימות שינה את דעתם על רומני לחיוב, לעומת 14% בלבד שחשבו כך על אובמה.

גם המועמד הרפובליקני מיט רומני נשא דברים בפני קהל תומכים בווירג'יניה ומיעט להתייחס לנתוני האבטלה החדשים. בסוף נאומו ניסה רומני לצנן את ההתלהבות והדגיש כי הכלכלה נותרה חלשה. "בחודש ספטמבר נוצרו פחות מקומות עבודה מאשר בחודש שקדם לו", אמר. עם זאת, הנתונים מראים כי בחודש ספטמבר נוספו 114 אלף מקומות עבודה חדשים.

"שיעור האבטלה השנה ירד בצורה איטית מאוד. הסיבה העיקרית שבגללה נרשמה כלל ירידה היא מכיוון שיותר ויותר אנשים פשוט הפסיקו לחפש אחר עבודה. כך לא נראית התאוששות אמיתית. כאשר אני אהיה נשיא, שיעור האבטלה ירד כי ניצור מקומות עבודה חדשים".