שיחה מיוחדת מטהרן: "נאום נתניהו הלחיץ את העם האירני"

בצל המשבר הכלכלי המחריף באירן והדיווחים של תקיפה ישראלית אפשרית במתקני בגרעין, שוחחנו הערב עם שהנאז, מוסלמית שמתגוררת בטהרן. "קשה להשיג בשר ועוף", העידה, "לא רק הסנקציות אחראיות למשבר הכלכלי". על נאום נתניהו באו"ם סיפרה: "זה הלחיץ את העם באירן", ועל הסכסוך עם ישראל הבהירה "אין לנו רצון במלחמה". צפו

לפני כחודשיים, בשיאן של הערכות על תקיפה קרובה באירן, ערכנו ריאיון מיוחד עם שהנאז, מוסלמית תושבת טהרן שהסכימה באומץ רב לשוחח איתנו מביתה. בתום שבוע של הפגנות אלימות בהם מחו המוני איראנים על המשבר הכלכלי, שוחחנו איתה שנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תארי לנו בבקשה עד כמה השתנה המצב הכלכלי בטהרן, מאז השיחה הקודמת שערכנו לפני חודשיים?

"המצב הכלכלי הפך לקשה יותר", היא סיפרה, "המחירים עלו. מחירי מוצרי החלב, הזהב ושער הדולר עלו מאוד וזה הפך את חיינו לקשים עוד יותר. הפירות הפכו יקרים מאוד, אנשים קונים מוצרים חיוניים בלבד, כמובן חוץ מהעשירים בינינו. אנחנו, אנשי מעמד הביניים לא יכולים לרכוש הרבה דברים. בשר עוף ומוצרי חלב הם הכי קשים להשגה, משום שמחירם עלה מאוד בתוך עשרה ימים".

את היית בהפגנה הגדולה ביום רביעי בבאזר הגדול של טהרן. מה היה שם בדיוק?

"ראיתי פתאום שמכל עבר הגיעו הרבה מאוד אנשי משטר לכיוון ההפגנה באזור הבזאר. מכל הסביבה הגיעו המונים כי באותו היום שער הדולר זינק פתאום מ-2,400 טומן ל-4,200. היו המון אנשי משטר, בערב אפילו יותר, אחר הצהריים כולם היו חמושים ועצרו המון אנשים. ראיתי שהרביצו להם. הפעם המפגינים היו בעיקר סוחרים שמוחים על המצב הכלכלי, כי עם המצב של הדולר עכשיו כולם יפשטו את הרגל. אני חוששת שהמטוסים אפילו לא יוכלו להמריא עוד מאירן בגלל המצב הכלכלי הקשה במדינה".

"רציתי להראות לכם בתמונות שצילמתי את מחירי הפירות והירקות והמוצרים האחרים. רציתי להראות את האנשים שחיים בפינת הרחובות, או קיר שמלא במודעות למכירות כליות. תמונות של אנשים שלא יכולים לגמור את היום. אלה דברים שאני רואה כל יום, וכל יום זה מתגבר. מעמד הביניים מתקרב עוד ועוד לקו העוני".

הסנקציות הכלכליות הן שגרמו למשבר, האם את חושבת שהן יכולות להביא לעצירת תכנית הגרעין? להביא להפלת המשטר?

"אחת הסיבות למשבר הכלכלי היא הסנקציות, אבל לא רק הן. מוצרי החלב עלו בפתאומיות וזה השפיע על כל מוצרי היסוד. אני חושבת שאנשי הבזאר שהפגינו לא רוצים להפיל את המשטר, כי אלה היו הפגנות ספונטניות. הם רוצים שהמצב הכלכלי שלהם יתייצב, זה מה שיעשה להם טוב".

שר החוץ ליברמן קרא השבוע למערב לסייע לרחוב האירני בהפיכה. יש אפשרות לעשות את זה?

"לדעתי אין לנו מנהיג ספציפי, האנשים כאן לא כל כך מתואמים. בשלב הזה, אני חושבת שמי שיכול לסייע לנו, זה רק אנחנו בעצמנו - אף אחד לא יכול לסייע לנו, כי ראשית אנו צריכים לדעת מה בדיוק אנחנו רוצים. כל סיוע מבחוץ עלול רק להזיק לנו".

האם צפית בנאום באו"ם של ראש הממשלה נתניהו?

"זה היה נאום שופע כריזמה. אני שמעתי על הקווים האדומים שלו וזה קצת הפחיד את העם באירן. השלטונות כאן אולי טוענים שהדברים שנאמרו אינם רציניים, אבל העם מתייחס לזה ברצינות רבה. קראתי באינטרנט שהקו האדום הוא מסר עבור הנשיא אובמה מישראל".

"המסר של העם באירן לעם בישראל הוא שאין לנו שום מלחמה איתכם לא סביב ענייני דת או שום עניין אחר - אנחנו לא צריכים לוותר על היותנו בני אדם. הגיע הזמן שנשים את המחלוקות הדתיות והאמונות האישיות בצד, ונסתכל אחד על השני כבני אדם".