בעקבות נפילת המטבע האירני: בקונגרס בוחנים סנקציות חדשות

השבוע האחרון הוכיח יותר מאי פעם כי העיצומים מצליחים להחליש את כלכלת אירן וליצור מתח ברפובליקה האסלאמית. בקונגרס האמריקני רוצים עכשיו לקחת את הסנקציות צעד נוסף קדימה – כדי לנסות ולהכריח את משטר האייתולות לוותר על תוכנית הגרעין. במקביל גם מזכ"ל האו"ם מודה: "העיצומים משפיעים על האירנים"

יאשרו סנקציות חדשות? גבעת הקפיטול (חדשות 2)

לא אמרו את המילה האחרונה: בקונגרס האמריקני הביטו השבוע בשביעות רצון על המשבר הכלכלי המחריף באירן ועל הירידה החדה בערך הריאל האירני, אבל לא מסתפקים בכך. המחוקקים האמריקנים נחושים עדיין להכשיל את תוכנית הגרעין האירנית בדרכי שלום - ובוחנים אפשרויות לגיבוש חבילת עיצומים חדשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העיצומים שכבר מופעלים על טהרן כוללים בעיקר איסור סחר עם הבנק האירני המרכזי בכל הקשור לנפט. כעת בוחנים בגבעת הקפיטול איסור סחר כולל ומקיף - על סחורות רבות אחרות.

"אנחנו בודקים ברצינות אפשרויות חקיקה נוספות כדי להשפיע על יתרות המטבע הזר של טהרן", סיפר עוזרו של הסנטור הדמוקרטי רוברט מנדז. עוזרו של סנטור אחר טען כי אם ייאסר הסחר עם האירנים באשר לכל המוצרים וחומרי הגלם, מלבד מזון ותרופות, הכלכלה האירנית תקרוס "די מהר", כהגדרתו.

הצעדים החדשים עשויים להיכלל בחוקי הביטחון החדשים המובאים מדי שנה להצבעה בקונגרס. השנה, ההצבעה תערך לאחר הבחירות לנשיאות ארצות הברית שיתקיימו ב-6 בנובמבר.

במקביל, גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון הודה היום כי העיצומים על אירן מתחילים להשיג את מטרתם. בדו"ח חדש דיווח באן כי "הסנקציות משפיעות באופן משמעותי על האירני", אבל הבהיר גם כי הן פוגעות בפעילות ההומניטארית במדינה. "העיצומים מובילים לעלייה ברמת האבטלה ולמחסור במוצרים - כולל בתרופות", סיכם מזכ"ל האו"ם.