ראש הממשלה הטורקי ארדואן מרתיע: "לא רחוקים ממלחמה עם סוריה"

הטורקים ממשיכים לאיים: על רקע המתיחות עם סוריה, הבהיר ראש ממשלת טורקיה ארדואן כי אל לטורקיה לבחון את ההרתעה של אנקרה. "אנו לא מעוניינים במלחמה אך אנו גם לא רחוקים ממנה", הזהיר ארדואן. אמש הפגינו המונים באיסטנבול נגד האישור שנתן הפרלמנט במדינה למבצע טורקי על אדמות סוריה

מזהיר ממלחמה. ארדואן (רויטרס)

בטורקיה ממשיכים לאיים: ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הזהיר היום את דמשק שלא לבחון את כושר ההרתעה של אנקרה. בנאום שנשא באיסטנבול הוא אמר כי "לבחון את יכולת ההרתעה של טורקיה תהיה טעות פטאלית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם זאת, הוא הבהיר שמדינתו איננה מעוניינת בחזית מול סוריה. "אנחנו לא מעוניינים במלחמה, אבל אנחנו גם לא רחוקים מזה - האומה שלנו הגיעה לאן שהיא היום לאחר קרבות ומאבקים בין-יבשתיים רבים", הדגיש ארדואן.

הפגנות: "האזרחים בסוריה הם אחינו"

אמש יצאו לרחובות איסטנבול אלפי בני אדם, שהניפו שלטים וקראו קריאת בגנות החלטת הפרלמנט במדינה - שאישרה יציאה למבצע צבאי בסוריה אם הממשלה באנקרה תראה בכך צורך. במהלך ההפגנות, הניפו המוחים שלטים שעליהם נכתבו סיסמאות כגון: "אין לנו עניין במלחמה עם סוריה" ו-"האזרחים בסוריה הם אחינו". בשל הפרות הסדר הקשות שנרשמו, נאלצה המשטרה המקומית באנקרה להשתמש בגז מדמיע על מנת לפזר את המפגינים.

מבצע טורקי בסוריה?

אחרי סדרת הפגזות של צבא טורקיה בשטח סוריה אישר אתמול הפרלמנט הטורקי יציאה למבצע צבאי על אדמת סוריה - אם כך תחליט הממשלה. באנקרה ממשיכים לדון במידת הצורך בפעולה מחוץ לגבולות טורקיה. לאחר הנאום דוברו של ארדואן ניסה להרגיע והבהיר שטורקיה לא מעוניינת בהסלמה.

סגן ראש הממשלה הטורקי באשיר אטליי הדגיש זמן קצר אחרי החלטת הפרלמנט כי טורקיה מעדיפה לפעול בשיתוף עם מוסדות הקהילה הבינלאומית. אטליי הדגיש - טורקיה "אינה רודפת מלחמה". הוא הוסיף כי הסורים העבירו התנצלות על התקרית לשלטונות בטורקיה דרך מתווך מטעם האו"ם.