דיווח: "ארה"ב דחתה תכנית לעצירת הגרעין"

דאגות בצמרת השלטון באירן? העיתון "ניו-יורק טיימס" דיווח הלילה כי ארה"ב דחתה לאחרונה מתווה אירני לעצירת תכניתה הגרעינית של טהרן. על פי הפרסום, האמריקנים דחו את התכנית עקב "ויתורים מרחיקי לכת שנדרשו מן המערב"

בצל הסנקציות הכלכליות הקשות שהוטלו עד כה על הרפובליקה האסלאמית, דיווח הבוקר העיתון "ניו-יורק טיימס" כי גורמים רשמיים באירן הגישו לאחרונה למעצמות המערב את "תכנית תשעת הצעדים" שגיבשו, במטרה לעצור את תכנית הגרעין - אך זו נדחתה על הסף בידי ארה"ב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הפרסום, הסיבה לדחייתה של התכנית היא "ויתורים מרחיקי לכת שנדרשו מן המערב". המתווה שהוצע על ידי אירן, כך בדיווח, מציע דרך שתביא בסופה לעצירת תכנית הגרעין, אך זו עוברת בהסרת כל העיצומים הכלכליים שהוטלו עליה עד כה. על פי הצעתה של טהרן, רק לאחר שיוסרו מעליה כל הסנקציות - היא תשהה את העשרת האורניום לרמה בינונית במתקן הגרעיני שבפורדו.

"לדעתי, יהיה זה הוגן לומר כי בכל הנוגע לדאגה בצמרת המדינית של אירן - הדעות עודן חלוקות", ציין בכיר בקהיליית המודיעין בארה"ב, לאחר שנשאל מדוע נראה כי האירנים נסוגים לפתע מהצהרותיהם הלוחמניות בשבועות האחרונים, ולפיהן לא יהיה ניתן לעצור אותם מלהגיע לגרעין. הגורם אף התייחס למנהיגה הרוחני של אירן, האייתולה עלי חמינאי, וציין כי "הוא אינו אדם יציב. העבר לימד אותנו שהוא נוהג להציע עסקאות - ולפתע נסוג מהן".

דיווח: "אירופה מקדמת סנקציות נוספות על אירן"

בריטניה, צרפת וגרמניה פועלות לקידום סנקציות חדשות נגד אירן שיכולות להביא לקריסתה הכלכלית, אם לא תבלום את תכנית הגרעין - זאת על פי מכתב חשאי שנשלח לנציגי האיחוד האירופי.

על פי הדיווח שהתפרסם השבוע בסוכנות הידיעות "בלומברג", שרי החוץ של שלושת מעצמות האיחוד האירופי מעבירים ביקורת על "חוסר הפתיחות" של טהרן בכל הנוגע למגעים בסוגיית הגרעין. בנוסף קוראים השרים להגביר את הלחץ על הממשל האירני שעד כה לא נענה לדרישות ארה"ב, אירופה וישראל וממשיך לתמוך ולקדם את תכנית הגרעין.