למרות המשבר המחריף: רוסיה סיכלה גינוי של סוריה במועצת הביטחון

רוחות המלחמה שמנשבות ביממה האחרונה בגבול טורקיה-סוריה לא הותירו רושם רב במוסקווה, שנציגיה באו"ם הטילו וטו על הצעת גינוי חריפה על ההסלמה הצבאית באזור. בעקבות זאת, הם קידמו נוסח רפה הקורא "לשני הצדדים להרגיע את המתיחות"

פוטין ואסד. הברית עודה בתוקף (AP)

טורקיה העלתה הילוך במאבקה בנעשה בסוריה, אבל כמו אירן - ממשיכה גם רוסיה לדבוק בתמיכתה בבשאר אסד. נציגיה של מוסקבה במועצת הביטחון של האו"ם הטילו הערב וטו ובכך סיכלו את אישורה של הצעת החלטה שנועדה לגנות את דמשק על ירי המרגמות הקטלני אתמול, שגבה את חייהם של אזרחים טורקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתקרית, שהתרחשה אתמול אחר הצהריים, נהרגו חמישה בני משפחה אחת מפגיעת פצצת מרגמה סורית בביתם שבצדו הטורקי של הגבול. בעקבות זאת, תקף צבא טורקיה מטרות בשטח סוריה - כשבמקביל, איימו באנקרה לנקוט אף צעדים חריפים עוד יותר.

ההסלמה של היממה האחרונה לא הצליחה להותיר, ככל הנראה, רושם רב במוסקווה - שנציגיה במועצת הביטחון יזמו את קידומה של הצעת החלטה רפה נגד סוריה. הנוסח המוצע כולל גינוי לירי המרגמות הקטלני לעבר טורקיה וקריאה ל"איפוק" בתגובתה של האחרונה, מבלי להתייחס להפרות לכאורה של כללי המשפט הבינלאומי.

ההצעה הרוסית בנושא כולל גם "קריאה לשני הצדדים (סוריה וטורקיה) להוריד את רף המתח ביניהם ולתעל את ההתפתחויות למצב שבו ניתן יהיה לאתר פתרון של שלום למשבר שפוקד את סוריה".

הפרלמנט נתן לארדואן "אור ירוק" לפעולה צבאית

היום בצהריים אישר בית הנבחרים באנקרה את בקשתו של ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, לקבל "אור ירוק" למבצע צבאי על אדמת סוריה.

סגן ראש הממשלה הטורקי, באשיר אטליי, הדגיש זמן קצר אחרי החלטת הפרלמנט כי ארצו מעדיפה לפעול בשיתוף עם מוסדות הקהילה הבינלאומית. הוא הוסיף כי הסורים העבירו התנצלות על התקרית לשלטונות בטורקיה דרך מתווך מטעם האו"ם.