האם נמצאה גופתה של המונה ליזה?

קבוצת ארכיאולוגים לקחו על עצמם משימה לא פשוטה – למצוא את גופתה המונה ליזה, מי שהיוותה את המודל לציורו המפורסם של ליאונרדו דה וינצ'י. במנזר בפירנצה, אותרו שתי גופות שנקברו אחת על השנייה. אחת מהן, היא ככל הנראה מונה ליסה גרארדיני, האישה שסיפקה את ההשראה לחיוך המפורסם בעולם

האם נמצאה גופתה של האישה מאחורי החיוך? (AP)

ה"מונה ליזה" של ליאונרדו דה וינצ'י תמיד נחשבה לדמות חידתית. הציור המוכר, אולי המפורסם בעולם, העלה לא מעט שאלות - מה מופיע ברקע? מדוע המונה ליזה מחייכת? ועוד יותר מכך - מי הייתה המונה ליזה? כעת קבוצת ארכיאולוגים טוענת כי הצליחה לאתר את גופתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במנזר בפירנצה נחשפו שתי גופות, שנקברו אחת על גבי השנייה, ועשויות לספק תשובה חלקית לחידה. הארכיאולוגים שביצעו את החפירה סבורים כי אחת משתי הגופות היא של המודל המפורסם, שככל הנראה ענתה לשם מונה ליסה גרארדיני.

"אם הכל ילך לפי התוכנית, נמצא את גרארדיני ובעזרת גופתה נוכל לשחזר את פניה, הודות לטכנולוגיה מתקדמת", הסביר אחד החוקרים במשלחת. "אחר כך נוכל להשוות את פניה לציור המפורסם, וייתכן שנוכל לקבל סופסוף את התשובה לשאלה - מי הייתה המונה ליזה".

צאצאיה של גרארדיני, שהייתה אישתו של סוחר משי מצליח, פרנצ'סקו דל גיוקונדו, דווקא לא רואים חשיבות גדולה במציאת גופתה, אלא דווקא פעולה של "חילול הקודש". "האם מציאת גופתה של המונה ליזה תשנה במשהו את המשיכה לציור המפורסם של דה וינצ'י?", שאלה נטליה גוצ'יאדיני סטורצי.

גם אם יתברר כי השלדים שאותרו לא היו שייכים למונה ליזה, ימשיכו החוקרים להמשיך ולחפור בקרקע המנזר בפירנצה, בו קבורות עוד גופות רבות.