פרשנים בארה"ב: רומני ניצח

אם לשפוט לפי הפרשנויות שפורסמו בארה"ב בשעות הספורות מאז הסתיים העימות הראשון בין המועמדים לנשיאות - מיט רומני הרפובליקני יכול להיות מרוצה. על פי כל ההערכות, הוא הצליח לגבור על הנשיא המכהן ברק אובמה בתשובותיו ותגובותיו בעימות. 67% אחוזים מהנשאלים בסקר CNN קבעו כי רומני ניצח, רק 25% תמכו באובמה

הקרב על נשיאות ארצות הברית עלה הלילה מדרגה, כשמיט רומני, המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית הצליח להרשים את הציבור האמריקני והפרשנים, וככל הנראה לגבור על הנשיא המכהן ברק אובמה בעימות הטלוויזיוני הראשון בין השניים. את העימות העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שעות ספורות מאז הסתיים העימות, התקשורת האמריקנית מכריזה כמעט פה אחד על ניצחונו של רומני. סקר CNN שנערך מיד בתום האירוע הציג הישג מרשים לרומני - 67% סברו שרומני גבר על אובמה בהופעתו, רק 25% צידדו באובמה. גם הפרשנים הצטרפו לקביעה הזו, ונראה שמערכת הבחירות, חודש ויומיים לפני מועד ההצבעה, קיבלה זריקת עידוד, כשעד כה שמר אובמה על פער מרומני - כמעט בכל סקר.

המועמדים התייחסו בעימות לסוגיות שמעסיקות רבים מהאמריקנים ופנו למעשה אל הבוחרים שטרם החליטו למי להצביע. פרשנים ברשתות השידור האמריקניות, ואנשי הקמפיין של רומני טוענים שרומני ניצח את העימות הזה והתבלט מפני שהעמיד בסימן שאלה דברים מהותיים במדיניות האמריקנית הנוכחית. הפרשנים ציינו כי ברגע השיא של העימות רומני שאל "אני לא מבין איך אתה מתמודד עם 23 מיליון מובטלים?" והיישיר את מבטו לנשיא האמריקני כמו שלדבריהם אולי אף אחד לא עשה בארבע השנים האחרונות. רומני נראה נחוש מאוד ובטוח בעצמו. "זה היה הרגע הגדול ביותר בקמפיין של רומני" אמר פרשן ה-CNN.  

בשעה 03:04 (שעון ישראל) הזמין המנחה ג'ים לרר מרשת CBS את שני המועמדים לבמת העימות באוניברסיטת דנבר שבקולורדו. עוד קודם לכן, דיברו הפרשנים באולפן על העובדה שנשות המועמדים, הגברת הראשונה מישל אובמה ורעייתו של המושל רומני בירכו לשלום אחת את השנייה, ואף התחבקו. העימות הראשון הוקדש לנושאי הפנים, והוא נמשך 90 דקות. המנחה שאל את השניים שאלה וכל אחד ענה עליה במשך שתי דקות. לאחר שתי הדקות הראשונות נמשך הדיון ללא מגבלות זמן, עד אשר המנחה החליט לעבור לנושא הבא.

רומני בירך את אובמה ליום נישואיו

השאלה הראשונה היתה בתחום הכלכלה. ראשון השיב הנשיא אובמה, כפי שהוגרל עוד קודם לכן בהטלת מטבע. אובמה נשאל כיצד הוא ייצר מקומות עבודה חדשים. אובמה השיב: "הנקודה החשובה היא מה שקרה לפני 20 שנים - אשתי ואני חוגגים יום נישואים. מישל, אני מקווה שאת יום הנישואים הבא לא נבלה מול מאות אלפים" אמר הנשיא והוסיף: "השאלה כאן הלילה היא לא איפה היינו אלא איפה נהיה. אני חושב שצריך להשקיע בחינוך. נחסוך את הכספים שאנו משקיעים במלחמות - בחינוך. נשקיע אותו כאן באמריקה".

רומני התבקש לענות על שאלה זהה והציג לראשונה תכנית בשלבים, לא לפני שבירך את הנשיא ליום נישואיו. "ברכות לנשיא על יום נישואיו, אתה יכול להיות רומנטי כאן איתי", התבדח עם אובמה. "אנשים באים אלי ומבקשים עזרה, ואנחנו אומרים שאנחנו אכן יכולים לעזור- אנחנו צריכים לחזק את הכלכלה האמריקנית, לחזק את החינוך, לאמץ גישה של פטריוטיות גם בכלכלה, ולצמצמם את השפעת הממשל על עליה".

בניגוד לנשיא שלא התייחס באופן ישיר להאשמות רומני, המועמד הרפובליקני הישיר מבט לאובמה והטיח בו כי המדיניות שלו נכשלה. "חייבים לחזור ולהשקיע באנשים האמריקנים", אמר רומני. ""אתה והסגן שלך מעלים טענות לא נכונות. אתם חושבים שאם תמשיכו ותגידו אותן, זה יהפוך לנכון. אתם טועים". אובמה חייך והביט אל הקרקע.

רומני הדגיש שוב ושוב את הצורך ליצור עוד משרות "אני אחזיר את אמריקה לעבודה", הבטיח. הנשיא אובמה טען מנגד כי התכניות של רומני להפחתת מיסים זהה לתכנית של ארצות הברית בתחילת שנות האלפיים. "זו בדיוק המדיניות שהביאה אותנו לשפל חמור, שני רק לשפל הגדול", אמר אובמה.  

המועמדים מתייחסים לגירעון האמריקני

המנחה לרר חזר ואמר לנשיא אובמה ומושל רומני כי הם חורגים מהזמנים שהוקצבו להם להשיב על השאלות. "יש לי עוד 5 שניות, אם לא היית מפסיק אותי", השיב אובמה בחיוך והמשיך לענות על השאלה. בשאלה בה התבקשו המועמדים להתייחס לגירעון האמריקני אמר המועמד הרפובליקני: "אנו לא יכולים להעביר את החוב לדורות הבאים, סין לא תשלם עבור ההוצאות שלנו, הנשיא אובמה רוצה להעלות מיסים - זו לא הדרך. הנשיא הכפיל את החוב הלאומי".

הנשיא אובמה השיב גם הוא: "כולנו יודעים שאנו צריכים לעשות יותר בנושא. הפעלתי תכנית מיוחדת לצמצום הגירעון, אני מבקש מאלו שמצליחים יותר במדינה הזו, לתרום יותר למאבק בגירעון. תכניותיו של רומני יפוררו את בתי הספר, את המוסדות הממשלתיים".

מנגד, השיב לו רומני: "אתה לא יכול להלחם בגירעון בעזרת מיסוי, אני לא רוצה ללכת בדרכה של ספרד, אני רוצה ליצור משרות בעזרת הורדת המיסוי, לא להפחית במשרות".

תכנית הבריאות של הנשיא אובמה

הנושא הבא אליו התבקשו הנשיא אובמה ורומני להתייחס הוא רפורמת ביטוח הבריאות שהעביר הנשיא אובמה וזכתה לכינוי "Obama-care". "זה עניין של ערכים", אמר אובמה. "סבתי מתה זמן קצר לפני שנבחרתי לנשיאות. היא הייתה עצמאית עד ימיה האחרונים, ועבדה קשה כל חייה כדי לחסוך לימי זקנה, והיא שלמה הרבה מאוד כסף. אם ניישם את תכנית הבריאות שלי, נחסוך מיליארדי דולרים מהכספים שהולכים לחברות הביטוח הפרטיות - למען האזרחים".

מנגד טען רומני שתכנית הבריאות של אובמה תהרוס את מערכת הבריאות האמריקנית: "רוב בתי החולים לא יוכלו לשרת את החולים. זו טעות. אי אפשר להכריח את הבוחרים האמריקנים לקבל שירות בריאות שבו המדינה מחליטה עבורם את התנאים ואת התשלום".

אובמה טוען שעל פי תכנית הבריאות שלו הכספים שהועברו עד עכשיו לחברות הביטוח, יועברו לשיפור מערכות הבריאות שישרתו את כולם.

הנשיא האמריקני הצליח להביך את רומני כשנתן כדוגמא את מדיניות ביטוח הבריאות שהפעיל רומני כמושל מסצ'וסטס - תכנית דומה מאוד לתכנית הבריאות שמציע ומקדם אובמה. רומני טען שהמערכת שיצר במסצ'וסטס שונה מזו של אובמה. לדבריו, הוא לא נאלץ להעלות מיסים כדי להפעיל את התכנית. "אנשים לא איבדו את הביטוח הקודם שלהם בגלל התכנית במסצ'וסטס", אמר רומני וציין כי תכנית הבריאות של אובמה צריכה לקבל את תמיכת שתי המפלגות.

אובמה טוען שוב ושוב שמערכת הבריאות שהוא מציע תהיה יעילה יותר (ממש כמו זו של מסצ'וסטס) "כשניישם את התכנית שלי - אנשים יוציאו פחות כספים על בריאות ומערכת הבריאות תהיה יעילה בהרבה, זה כבר קורה עכשיו".

השאלה הבאה היתה על התערבות הממשל בעסקים. האם צריך להגביל את מעורבות הרגולטור או להרחיב אותה? רומני אמר שצריך רגולציה, אבל צריך להעריך אותה מחדש. "אתה מתערב למען הבנקים הגדולים שמקבלים צ'קים פתוחים וכך פוגע בבנקים קטנים יותר, אתה הורס שווקים שלמים", אמר רומני לנשיא המכהן.

אובמה השיב כי הממשל חייב להפעיל רגולציה כדי למנוע שווקים משתוללים שישחקו אך ורק לטובת החזקים והעשירים.

תפקיד הממשל האמריקני

"האם אתם מאמינים שיש הבדלי גישה בניכם לתפקידו של הממשל?" נשאלו המועמדים.  הנשיא אובמה השיב כי הממשל צריך להגן על האזרחים. "אני מאמין שלממשל יש יכולת ליצור הזדמנויות. כמו שאברהם לינקולן אמר - יש דברים שאנו עושים טוב יותר יחדיו. כך מתחנו קווי רכבת, קידמנו את המדע ואת הכלכלה. אני כנשיא מנסה להביא את הממשל לספק יותר תוצאות, למשל בחינוך".

רומני: "החוקה והכרזת העמצאות אומרת שתפקיד הממשל הוא להגן על האזרח. אני מאמין בשימור כוחו של הצבא, אני מאמין שאנו צריכים לעבוד למען חופש הדת, הזכות לאושר. כולנו ילדים של אותו האלוהים" (מדובר באיזכור ראשון של האל - על ידי המועמד המורמוני). התערבות הממשל הביאה את אמריקה עכשיו למצב שבו אנשים לא מוצאים עבודה, צריך למצוא שביל חדש".

"האם הממשל יכול לשפר את החינוך?" שאל המנחה לרר. אובמה השיב: "התקציב לחינוך חשוב - הוא משקף עמדות. רומני רוצה לחסוך בהוצאות ויש לזה השלכות, גם על החינוך. רומני לא מרחיב בתכניות שלו - זה הופך להיות טרנד שלו, הו מתנגד לחינוך הקהילתי, הוא לא מבין שאנשים מקבלים הכשרה במוסדות האלה ומשפרים את הכלכלה.

"אני מוציא הרבה מאוד כספים כדי לשפר את החינוך ולסייע לתלמידים והסטודנטים" הדגיש אובמה והוסיף, "רומני רוצה שהסטודנט ייקח את הכסף שלו מההורים, לרבים מאיתנו אין את האפשרות הזו, אני שואל ועונה על הבעיות לטווח הארוך". רומני לא נשאר חייב: "אני לא עומד לקצץ בחינוך, אני לא אשקיע כל כך הרבה כספים , למשל באנרגיה ירוקה. אשקיע את הכספים האלה בחינוך. השאלה היא איך אנחנו יכולים להגביר את התחרות ולשפר את בתי הספר שלנו? אני רוצה ליעל את מערכת החינוך. בתי הספר של מסצ'וסטס הם מספר 1 באמריקה, כי אני משקיע בחינוך".

המועמדים השיבו גם לשאלה מה בכוונתם לעשות כדי לשלב את המפלגות. "אנו צריכים הנהגה בוושינגטון שתאחד את האנשים", אמר רומני. "תראו מה קורה במזרח התיכון. אנו צריכים להיות מאוחדים, זה מה שעשיתי כמושל, זה מה שאעשה כנשיא מהיום הראשון - אקדם יוזמות של שתי המפלגות יחדיו".

אובמה ציין כי הוא עובד עם שתי המפלגות. "כך השגתי את כל אותם השגים של הקריירה הנשיאותית שלי" אמר אובמה ומנה את הישגיו מלכידת בן לאדן ועד לשילוב הקהילה הגאה בצבא האמריקני. "רומני לא יצליח להרגיע את הקיצונים בעולם", חתם אובמה.

המועמדים סיכמו את העימות

בשלב זה אמר המנחה כי הסתיים העימות הראשון מבין השלושה וכי המועמדים יכולים לסכם. ראשון סיכם הנשיא אובמה. "אני רוצה להודות לרומני ולדנוור על עימות מצוין", אמר הנשיא. "השאלות עכשיו הן איך אנחנו מביאים את הרוח האמריקנית לטובתנו , לקידום אמריקה, ליצירת משרות ועתיד טוב יותר. אנו צריכים לדאוג שלכולם תהיה הזדמנות שווה, תחת אותם החוקים. כשנבחרתי לנשיא אמרתי שלא אהיה מושלם, והמושל רומני מסכים איתי. אני מבטיח שאמשיך לעשות כמיטב יכולתי למען העם".

גם רומני סיכם: "אני מודאג מהכיוון אליו הולכת אמריקה אחרי ארבע השנים האלה. אנשים צריכים להחליט איזו דרך הם רוצים. אנו מציגים כאן שתי דרכים שונות לגמרי, דרכים שמובילות לשני מקומות שונים לגמרי. כנשיא אצור משרות, אתקן את מערכת הבריאות - בלי התכנית של אובמה. אם הנשיא יבחר שוב, אנשים יאבדו את ביטוח הבריאות שלהם, את המשרות. אם הנשיא ייבחר - תקציב הצבא יקוצץ, אני לא אגע בתקציב הצבא".