דיווח: "עימותים בטהרן בגלל שפל המטבע"

כוחות משטרה, כלכלנים ורואי חשבון אירנים פשטו מהבוקר על בתי עסק לא חוקיים בטהרן, והחלו בגל מעצרים של חלפני כספים - כך מדווחים כלי תקשורת רשמיים ברפובליקה האסלאמית. סוכנות הידיעות הצרפתית: עימותים התפתחו בין העצורים לכוחות הביטחון. מפקד המשטרה מבטיח: "נילחם בפוגעים בכלכלתנו"

ראשיתו של גל מחאה באירן, על רקע המצב הכלכלי? סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת על עימותים בין שוטרים למפגינים בבירה טהרן בשעות הבוקר. בתקשורת האירנית הרשמית מדווח על גל מעצרים של חלפני כספים, הנאשמים בירידת ערכו של המטבע האירני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים, שוטרים רבים התפרסו מהבוקר ברחבי טהרן, על מנת לבצע גלי מעצרים של חלפני כספים לא חוקיים. "סגרנו את העסקים שלנו בגלל המבצע המשטרתי", סיפר אחד החלפנים שדווקא פועל ברישיון, לדבריו.

במהלך ההפגנות באירן, ירתה המשטרה רימוני גז לעבר המפגינים על מנת לפזרם. אלה מצידם הניפו שלטים בגנותו של הנשיא אחמדינג'אד, ובמיוחד נגד המדיניות הכלכלית שלו. השוק המרכזי בטהרן, אזור הקניות המרכזי של הבירה, נסגר.

הסוחרים אמרו לכתב רויטרס: "לאנשים פשוט אין כסף לקנות כלום, ואין טעם לפתוח את החנויות". מנהלי הבזאר טוענים שהשוק נסגר היום בגלל סיבות אבטחה - והוא ייפתח שוב מחר.

מפקד משטרת אירן, אסמאעיל אהמדי מוקדם, סיפר כי במבצע הנרחב נוטלים חלק גם רואי חשבון וכלכלנים אירנים מטעם הממשל. "ניאבק באלו הפוגעים במטבע האירני", אמר מוקדם. גם שר התעשייה האירני העביר מסר דומה והבטיח לרדוף את אלו "הגורמים נזק לכלכלה האירנית".

כתב רשת "אל-ג'זירה" בטהרן עבד אל-קאדר פאיז, דיווח בצהריים כי מבצע המעצרים הוביל להתנגדות ולעימותים קלים בין העצורים לאנשי הביטחון - אך לא מעבר לכך. "החלפנים התעמתו עם כוחות המשטרה, לא נראה שהעימותים גלשו מעבר לכך".

הריאל האירני איבד כ-80% מערכו בשנה החולפת, בעקבות גל הסנקציות הכבד שהוטל על אירן. אתמול התייחס למצבה הכלכלי הקשה של אירן הנשיא מחמוד אחמדינג'אד, ואמר כי הסנקציות לא יגרמו לרפובליקה האסלאמית לוותר על תכנית הגרעין שלה.