אירן מאיימת: "נגביר קצב ההעשרה ל-60%"

סגן יו"ר ועדת החוץ בפרלמנט האירני, מנסור האקיקוואטפור, שיגר היום מסר חד-משמעי לעברן של מעצמות המערב וישראל, כשאמר כי "אם ייכשל המשא ומתן - נגביר קצב העשרת האורניום ל-60%". מוקדם יותר היום הדגיש הנשיא אחמדינג'אד, כי "למרות המצב הכלכלי הקשה - תכנית הגרעין תימשך"

אירן מאיימת ומסתבכת (CNN)

הרפובליקה האסלאמית ממשיכה במסע ההתרסה: מנסור האקיקוואטפור, המשנה לרעש ועדת החוץ האירנית, איים היום כי אם ייכשל המשלא ומתן מול המעצמות - תגביר ארצו את קצב העשרת האורניום לרמה של 60%. עוד הוסיף, כי החומר המועשר ייועד להנעת צוללות גרעיניות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במערב, כמו גם בישראל, חוששים כי העשרה של 60% תביא את אירן צעד אחד קרוב יותר לרמה של 90% - רמת הטיהור הדרושה לפצצה גרעינית. היום, כך על פי הפרסומים, מעשירה אירן אורניום ברמת טיהור של 20% שמיועדים, לדבריה, למטרות מחקר רפואי.

בישראל סבורים שאם תהיה מעוניינת בכך, יכולה אירן לפתח נשק גרעיני עד למחצית שנת 2013. עם זאת, בחלק ממדינות המערב רווחת הסברה כי אירן נמצאת עדיין במרחק של שנים מייצור נשק גרעיני. דבריו של הבכיר האירני פורסמו בערוץ האירני בשפה האנגלית וככל הנראה נועדו להעביר מסר לקהילה הבינלאומית.

אחמדינג'אד: "למרות המצב הכלכלי - נמשיך להעשיר גרעין"

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד מתכוון לגייס את כוחות הביטחון באירן כדי להפסיק את סחר המטבע בשוק השחור, שלדבריו גורם לריאל האירני לאבד הבוקר מערכו עוד 9%, מעבר ל-17% שאיבד רק בשבוע האחרון. בצהריים כינס הנשיא האירני כינס תדרוך עיתונאים מיוחד שבו הוא התייחס למצב הכלכלי ברפובליקה האסלאמית.

"המעצמות עושות כל שביכולתן כדי לפגוע בכלכלה האירנית, כבר 60 שנים", אמר הנשיא האירני. "הקהילה הבינלאומית פוגעת בתכנית הגרעין שלנו". אחמדינג'אד נשאל אילו צעדים מתכוון לבצע הממשל האירני על מנת להתמודד עם צלילת ערך המטבע - והשיב: "זה זמן רב שערך המטבע עולה ויורד, דבר המושפע מבחוץ ומבפנים. האויב מטיל סנקציות על תעשיית הנפט האירנית - והבנקים לא צוברים מאגרים במטבע החוץ".