ארה"ב מתכוננת לעימות הבחירות הראשון

אחרי חודשים ארוכים של דיונים עקיפים, חילופי האשמות דרך פרסומות בטלוויזיה ובשלטי חוצות יעמדו הנשיא ברק אובמה ויריבו הרפובליקני מיט רומני האחד מול השני בעימות ישיר. מדיניות החוץ אמנם מקבלת כותרות בשבוע האחרון, אך השאלות שיעניינו אמריקנים רבים מתרכזות בכלכלה ובמיסים

רומני נגד אובמה - הקרב הטלוויזיוני (רויטרס)

מתיחות לקראת העימות הראשון של אובמה ורומני: אנשיו של נשיא ארה"ב ברק אובמה טוענים כי הוא אינו מתכוון לתקוף באופן ישיר את יריבו הרפובליקני מיט רומני, אלא לדבר היישר אל הבוחרים בעימות הטלוויזיוני שייערך הלילה בדנבר קולורדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנשיא לא מתרכז בדברים כאלה, הנשיא לא יספק לכם אותם - הוא ידבר לבוחרים", טען ג'ון פסאקי, מאנשי אובמה. הרפובליקנים לעומת זאת, שזקוקים לעימות שישנה את דעת הקהל בארה"ב, צפויים לתקוף נושאים שיובילו לעימות ישיר עם הנשיא.

למרות שהנשיא אובמה דחה לא מעט פגישות בינלאומיות בגלל מסע הבחירות, אנשיו טוענים שלא ניתן להם מספיק זמן להתכונן לאירוע הטלוויזיוני. פסאקי, מאשים בין היתר את האירועים האחרונים במזרח התיכון בשיבוש התכניות שלהם לקראת הבחירות שייערכו עוד חמישה שבועות.

"רומני החל להתכונן לעימות כבר באוגוסט"

אנשי הקמפיין של אובמה הביעו דאגה מהדיווחים האחרונים בתקשורת האמריקנית, על כך שיריבו החל ללמוד ולשנן את הטקסט לעימות הלילה כבר מתחילת חודש אוגוסט. על פי הדיווח בניו יורק טיימס, רומני צפוי להתקיל את הנשיא בעיקר בשאלות על ניהול הכלכלה האמריקנית בימים של משבר.

גם הגירעון הגירעון ממשיך להעסיק את האמריקנים, ופתרון בעיית האובר-דראפט של הממשל האמריקני יעמוד במרכז הדיונים. תקציב 2013 יעמוד על 3.8 טריליון דולר, אבל ההכנסות ממסים צפויות להגיע ל-2.9 טריליון דולר בלבד. 900 המיליארד החסרים יצטרפו למספרים המדאיגים של הגרעון התקציבי.

בארוחת ערב לגיוס תרומות למסע הבחירות, סיפק רומני את אחת האמירות השנויות ביותר במחלוקת בקמפיין הנוכחי. הוא טען כי 47% מאזרחי ארה"ב לא משלמים מס הכנסה. רומני לא המציא את הנתונים - הוא הסתמך על מחקר שנערך בשנת 2011, לפיו כמעט ממחצית האמריקנים לא משלמים את המס. רומני צפוי להדגיש את האחריות האישית של אזרחי ארה"ב ואת הצורך ביוזמה ובבגרות.

אובמה לעומת יריבו, צפוי לטעון כי רבים מאותה אוכלוסייה דווקא כן משלמים מיסים - רק בדרכים אחרות: מס רכוש, מס קניה ועוד. הנשיא יזכיר לרומני שבין ה-47% ישנם גם סטודנטים, פנסיונרים ומצביעים מאוכלוסיות חלשות המחזיקים בדעות רפובליקניות ודמוקרטיות כאחד.