איקאה הסירה תמונות נשים מהקטלוג בערב הסעודית

ענקית הרהיטים משוודיה פרסמה קטלוג בערב הסעודית ממנו הוסרו תמונות נשים. תמונה של משפחה בחדר האמבטיה הוצגה בקטלוג המחודש עם אב ובנו בלבד, בתמונה אחרת נראה חדר ריק מאדם במקום זוג שמופיע בשאר הקטלוגים בעולם. שרת המסחר של שוודיה זעמה: "זו דוגמה עצובה להפליה", ובאיקאה טוענים - קבלן חיצוני הוא שאחראי

"קבלן חיצוני אחראי על הקטלוג". איקאה (רויטרס)

הדרת נשים היא לא בעיה ירושלמית או ישראלית בלבד: ענקית הרהיטים השוודית איקאה הסירה תמונות נשים מקטלוג המוצרים של החברה המופץ בערב הסעודית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העיתון השוודי מטרו מדווח כי לראשונה החליטו באיקאה לשנות את המדיניות שהייתה נהוגה בעבר, ולפיה הקטלוג שהופץ היה אחיד וזהה בכל רחבי העולם. ובשל שיקולי דת הפיצו קטלוג עם שינוי בולט בגרסה הסעודית האחרונה -ורטשו החוצה את כל הנשים והנערות מרוב הדפים.

התמונות בקטלוג הסעודי מציגות את אותם המוצרים, אך ללא לנשים - בגרסאות הבינלאומיות של אותו הקטלוג נראים ארבעה מעצבים על העטיפה, ובגרסה המרוטשת יש רק שלוש - המעצבת הנשית "הוצאה" מחוץ לתמונה. בתמונה אחרת, שהראתה אימא מול מראה בחדר אמבטיה לצד משפחתה, אך במהדורה הסעודית אין זכר לאם. בתמונה שלישית, אישה יחפה עם עגילים הוחלפה בגבר לבוש גרביים שחורים.

שרת המסחר של שוודיה הביעה תרעומת על התמונות המרוטשות וטענה כי הן "דוגמה עצובה שמראה שיש עוד דרך ארוכה לעבור במונחים של שוויון בין גברים לנשים בערב הסעודית. נשים לא יכולות להיות מרוטשות במציאות - אם סעודיה לא תאפשר לנשים להופיע בציבור או בעבודה, היא תאבד כמחצית מההון האינטלקטואלי שלה", הסבירה השרה לעיתון השוודי.

דוברת איקאה אמרה בתגובה לסוכנות הידיעות הגרמנית DPA שהקטלוג עוצב על ידי בעל זיכיון חיצוני שמפעיל חנויות איקאה בערב הסעודית.

נשים בסעודיה נמצאות תחת המשטר המפלה ביותר ברוח החוק האיסלמי הנוקשה. ערב הסעודית היא המדינה היחידה בעולם שאוסרת על נשים לנהוג, או אפילו להצביע, האישה הסעודית חייבת לקבל אישור מגבר על מנת לעבוד, לנסוע או לפתוח חשבון בבנק.