סקר מיוחד: אובמה ינצח בבחירות

האם נשיא ארה"ב ברק אובמה יכול להתכונן לעוד ארבע שנים בבית הלבן? ניתוח מיוחד של סוכנות הידיעות AP מעלה כי לו היו הבחירות מתקיימות היום היה זוכה אובמה ברוב מדינות המפתח ובכהונה נוספת. במקביל הודה המועמד הרפובליקני לתפקיד סגן הנשיא כי רומני שגה במהלך קמפיין הבחירות

יכול להיות מרוצה? הנשיא אובמה (רויטרס)

חמישה שבועות לבחירות בארצות הברית ויומיים לפני העימות הטלוויזיוני הראשון בין שני המועמדים לנשיאות, סוכנות הידיעות AP מעריכה כי לו היו הבחירות מתקיימות היום - הנשיא אובמה היה מנצח ונבחר מחדש לתפקיד.

על פי נתונים שניתחה הסוכנות - ומתבססים על סקרים פומביים ופרטיים, תשדירי טלוויזיה וראיונות עם בכירים בשתי המפלגות - אובמה צפוי לנצח במרבית מדינות המפתח, בהן אוהיו ואייווה, ולזכות ב-271 אלקטורים - אחד יותר מהדרוש על מנת להיבחר.

ב-AP מעריכים כי אובמה ינצח ב-22 מדינות, לעומת המועמד הרפובליקני רומני שינצח ב-23 מדינות, אך יגרוף 206 אלקטורים בלבד. בעוד יומיים יתקיים בקולורדו העימות הטלוויזיוני הראשון מתוך שלושה בין שני המועמדים לנשיאות.

"רומני שגה במהלך הקמפיין"

המועמד הרפובליקני לתפקיד סגן הנשיא פול ריאן שיבח הלילה את יכולותיו הרטוריות של הנשיא אובמה וכינה אותו "דובר מוכשר מאוד". ריאן הכיר בכך שהסקרים האחרונים אינם מחמיאים לרומני, אך הביע ביטחון בכך שהתמונה תשתנה לאחר העימותים ורומני יזכה בנשיאות.

בריאיון לרשת פוקס ניוז הודה ריאן כי רומני עשה מספר שגיאות במהלך קמפיין הבחירות שלו. הוא התייחס להקלטה ובה נשמע רומני טוען כי 475 מהאמריקנים אינם משלמים מיסים ותלויים בממשל: "מיט עצמו מכיר בכך שזה היה ניסוח לא מוצלח", אמר.

"זו הייתה דרך כושלת לומר שאנו מנסים להביא לשגשוג ולניידות חברתית. ברצוננו להקטין את התלות של האזרחים בממשל בכך שנפסיק לשלם להם כספי רווחה ונשלח אותם לשוק העבודה". ריאן הוסיף כי רומני צפוי לשאת בקרוב נאום מיוחד הנוגע למדיניות החוץ של ארה"ב, ובו הוא צפוי להתייחס בהרחבה למצב במזרח התיכון.