טורקיה: "מסמכי המודיעין הסורי - מזויפים"

על רקע פרסום מסמכי המודיעין הסורי המסווגים שחשפה אמש רשת "אל-ערביה" ובהם נטען כי שני הטייסים הטורקים שהופלו בשטח סוריה ב-22 ביוני האחרון - הוצאו להורג בהוראת אסד ובתמיכתו של פוטין, פרסם היום יועץ בכיר לראש הממשלה הטורקי ארדואן הודעה בחשבון הפייסבוק שלו, ובה טען כי "ברור כשמש כי הם מזויפים"

"כך לא נראים מסמכי מודיעין". ארדואן (רויטרס)

ניסיון טורקי להנמיך את גובה הלהבות? לאחר שאמש פורסמו על ידי רשת "אל-ערבייה" מסמכים, שבהם נטען כי שני הטייסים הטורקים שהופלו בשטח סוריה בחודש יוני האחרון, פרסם היום יועץ בכיר לראש הממשלה ארדואן הודעה, ובה טען כי המסמכים מזויפים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ברור כשמש כי המסמכים שפרסמה 'אל-ערביה' מפוברקים", כתב איברהים קלין, יועץ בכיר לראש הממשלה הטורקי ארדואן בחשבון הטוויטר שלו. עוד הוסיף, כי "דבר ידוע הוא כי כך לא נראים מסמכי מודיעין". הדבר מהווה תגובה ראשונה מטעם אנקרה לפרסום של רשת "אל-ערביה".

אמש איים המתח הדיפלומטי בין סוריה לטורקיה להגיע לשיאים חדשים, כשממסמכים סודיים של המודיעין הסורי שפרסמה רשת "אל-ערבייה" עלה, כי הנשיא הסורי בשאר אסד הורה להרוג שני טייסי חיילי האוויר הטורקי שנפלו בשטחו ב-22 ביוני - בתמיכת רוסיה. עוד נמסר בדיווח, כי ממסמך נוסף שהגיע אל רשת "אל-ערבייה" נאמר כי "על מנת להביך את טורקיה, שהוכיחה תמיכתה בצבא המורדים - הוציא הנשיא אסד הוראה מטעמו ולפיה יש להיפטר מהטייסים הטורקים ולהחזיר את גופותיהם לאחר הוצאתם להורג למקום ההתרסקות".

במסמכים נכתב: "הפעולה בוצעה בתיאום עם חיל הים הרוסי"

במסמך נוסף שהשיגה רשת אל-ערבייה נכתב: "בהסתמך על העצות והמידע מהפיקוד הרוסי ועל מנת להביך את טורקיה שהוכחה תמיכתה בצבא סוריה החופשי, הורה הנשיא אסד להיפטר משני הטייסים הטורקים שנמצאים בידי אגף מבצעי חו"ל במודיעין הסורי בדרך טבעית ולהחזיר את גופותיהם לאחר חיסולם למקום שבו התרסק מטוסם במים הבינלאומיים".

ראיה לכך ששני הטייסים היו בחיים בעת שנפלו בשבי הסורי, ניתן למצוא באחד המסמכים, שבו נכתב כי "שני טייסים טורקים נלקחו בשבי על ידי חיל האוויר הסורי לאחר שמטוסם יורט". עוד נטען במסמך, כי "הפעולה בוצעה בתיאום עם חיל הים הרוסי".