לווין אירני התפוצץ בדרכו לחלל

למרות מאמצים גדולים של שלטון האייתולות להסתיר את התקלה המבצעית החמורה שחוו, הגיע לידי גורמי ביון במערב מידע על כך שבמאי האחרון נכשל ניסיון של טהרן לשגר לווין - שהתפוצץ, מסיבה שאינה ברורה, שניות אחרי ההמראה. לפי ההערכה, הסבה התקרית נזק חמור לתכנית הצבאית האירנית

השיגור לחלל נכשל. ארכיון (חדשות 2)

סוגיית תכנית הגרעין של אירן עמדה אתמול במרכז הנאום שנשא ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת הכללית של האו"ם. בעוד שלפי האזהרות בישראל מתקדם במהירות שלטון האייתולות לעבר השגת יכולת גרעינית, נראה כי דווקא בתחום צבאי אחר נחלה הרפובליקה האיסלאמית מפלה - כשניסיון לשגר משטחה לוויין לחלל הסתיים בכישלון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת גורמים במערב, הטיל שאמור היה לשאת את הלווין לייעדו התפוצץ שניות ספורות אחרי השיגור בעקבות תקלה טכנית. בסוכנות החלל של אירן נקטו מאמצים רבים כדי להסתיר את המידע על האירוע, שהסתיים בהרס מוחלט של הלווין. לפי ההערכות, אותו כישלון צפוי לעכב באופן ניכר את התקדמות תכנית החלל של הרפובליקה האיסלאמית.

מומחים מערביים הסבירו כי התקרית מעידה על כך שבאירן מתמודדים עם קושי בפיתוח טילים בליסטיים. במגזין "ג'יינס" נחשף כי לוויני ריגול אמריקניים עקבו אחר ניסיון השיגור, שהתרחש במאי האחרון, במרכז החלל הסמוך לטהרן. בתמונות שצולמו נראה מתקן השיגור בקואמיני אחרי הפיצוץ, כשכתמים שחורים גדולים מכסים את האזור כולו.

על פי התכנית האירנית, אמור היה הטיל - מסוג "סאפיר" - להכניס את לווין הצילום הניסיוני "פאג'ר" למסלול בחלל. בניסיון לטשטש את הכישלון, מיהרו בטהרן להודיע כי שיגורו "נדחה מטעמים שונים", אולם לידי גורמי ביון בעולם הגיע מידע אמין על התקלה ועל הנזק הגדול שלטענתם היא הסבה למערך הטילים של הרפובליקה האיסלאמית.

המידע על מה שתכננה אירן להוציא אל הפועל הסב דאגה רבה בארצות הברית ובאירופה, שכן הוא מחזק שם את ההבנה כי טילים ארוכי טווח שמפותחים ברפובליקה האיסלאמית עלולים, בבוא היום, לאיים לא רק על ישראל - אלא גם על יתר מדינות המערב. כיום יש בידי אירן שישה לוויינים מוכנים, ששיגורם מתעכב - ככל הנראה בעקבות בעיות מסוג זה שבאו לידי ביטוי בתקלה.