רומני משקיע מיליוני דולרים בקול היהודי

"הקואליציה הרפובליקנית היהודית", ארגון יהודי בחסות שלדון אדלסון, יוצא בקמפיין חדש ויקר שנועד לשכנע את המצביעים היהודים שאובמה רע לביטחון ישראל. בשלטים שמתפרסמים בכבישי פלורידה נכתב: "אובמה ...אוי ווי"

אובמה - אוי ווי (הניו יורק טיימס)

שלטי חוצות ענקיים, פרסומות בטלוויזיה וטלפונים למצביעים פוטנציאליים - המפלגה הרפובליקנית משקיעה הרבה מאוד כספים ומרץ בקרב על קולותיהם של קבוצת אמריקנים קטנה אבל משמעותית, שעשויה לזנוח את עמדותיה הדמוקרטיות - היהודים.

הקמפיין נערך בפלורידה, באוהיו ובנוואדה - שלוש מתשע המדינות המתנדנדות שצפויות להכריע את המירוץ - וממומן על ידי הגוף שנקרא "הקואליציה היהודית הרפובליקנית", שעל פי ה"ניו יורק טיימס" נתמך בעיקר על ידי כספיו של איש העסקים בעל בתי הקזינו שלדון אדלסון.

הגוף הרפובליקני משיק קמפיין בסכום של 6.5 מיליון דולר, הכולל תשדירים ומודעות עבור המצביעים היהודים שישימו בסימן שאלה את מחוייבותו של אובמה לביטחונה של ישראל.

"אובמה... אוי ווי"

על פי רוב הסקרים, רוב היהודים בארה"ב מצביעים למפלגה הדמוקרטית, וב-2008 78% מהם הצביעו לאובמה. רוב הקמפיין, או החלק הגדול שלו מכוון לריכוזי האוכלוסייה היהודית בפלורידה. בכמה מהמודעות שפורסמו בצידי כבישי המדינה נכתב: "אובמה... אוי ווי", ומתחת עולה השאלה "האם היה לכם מספיק?".

בשבוע שעבר הקואליציה הרפובליקנית היהודית החלה לשדר סדרת תשדירים בטלוויזיה שבהם נראה מצביע יהודי שתמך בעבר במפלגה הדמוקרטית, מתלבט וחושב על הכלכלה, על ביטחונה של ישראל - ומחליט לשנות את דעתו.

הקול היהודי לא מושפע רק מהיחס לישראל

 על פי סקר שנערך על ידי "הוועידה היהודית האמריקנית" לפני חודש בקרב המצביעים היהודים בפלורידה, 7 מכל 10, הודיעו שיצביעו לברק אובמה. גם הנתונים שמפרסם מכון גאלופ די דומים, הסקרים של מכון הסקרים המוביל טוענים ש-29% מהיהודים יצביעו לרומני ואילו 69% יתמכו באובמה.

רפובליקנים רבים רואים במספרים הזדמנות. "רק 69 אחוזי תמיכה, זה מראה שלאובמה עדיין יש בעיות אמיתיות בקהילה היהודית", אמר מאת'או ברוקס, ראש הגוף שנקרא "הקואליציה הרפובליקנית היהודית", שסבור שהסקרים נערכים בנקודת שפל של הקמפיין הרפובליקני.

ברוקס מעדיף להצביע על סקר אחר שנערך על ידי רשת CBS בין כלל תושבי פלורידה, שמציג 53% תמיכה לאובמה לעומת 44% תמיכה לרומני.

הדמוקרטים בטוחים בעצמם

במפלגה הדמוקרטית לא מתרגשים מהקמפיין. אנשי המפלגה סבורים שרוב המצביעים היהודים מסיכמים עם דעותיו של אובמה בנושאים הכלכליים, הערכיים והביטחוניים ובהם הגירה, זכויות הפרט. רובם אפילו מסכימים עם הנשיא האמריקני בנושא ישראל.

"אנשים מבינים את מחוייבותו של הנשיא למדינת ישראל" אמר טד דויטש, דמוקרט שלדבריו מייצג את הקהילה היהודית בפלורידה. "מעבר לכך, הקהילה היהודית חושבת גם על זכויות הנשים ומודאגת מתרחיש של מינויים של רומני לבית המשפט העליון".