אירן רוכשת כמויות גדולות של חיטה

מצטיידים? על רקע השיח הבינלאומי על תכנית הגרעין האירנית והסכנה במתקפה צבאית, סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת שטהרן רוכשת כמויות גדולות מהרגיל של חיטה. חומרי הגלם יגיעו למדינה במהלך שלושת החודשים הקרובים. במקביל, מתפרסמים דיווחים על האצת תוכנית הגרעין ובניית כור נוסף

למה אירן אוגרת חיטה ? (רויטרס)

ארגון המזון הלאומי של אירן רכש מיליון טונות של חיטה מהאיחוד האירופאי, אוסטרליה ורוסיה. כך טוענים היום חברים בארגוני הסוחרים באירופה, בפני כתבי סוכנות הידיעות רויטרס.

על פי הידיעה, המשלוחים יגיעו לנמלי אירן בחודשים אוקטובר, נובמבר ודצמבר. טרם פורסם כמה אירן שילמה על המשלוחים המיוחדים, הגדולים מהמשלוחים הרגילים פי כמה.

"הם קונים כמות עצומה, יותר מהמצופה, יש להם צרכים עצומים", אמר אחד הסוחרים שעל פי סוכנות רויטרס פועל מאזור גרמניה או המדינות הבלטיות. החיטה ממדינות אירופה, על פי הפרסומים, היא החיטה המועדפת על האירנים.

ובמקביל להצטיידות - מאיצים את תוכנית הגרעין?

מאיצים את תוכנית הגרעין? אחמדיניג'אד בסי (רויטרס)
אחרי שאירן הודתה ששיקרה בדיווחים על תוכנית הגרעין שלה לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ולפני שראש הממשלה נתניהו ידרוש להציב לה 'קווים אדומים' הערב מעל בימת האו"ם, דיפלומטים מערביים שבים ומגלים היום כי הרפובליקה האיסלמית מפתחת במרץ את תוכנית הגרעין שלה ומאיצה את בניית הכור הגרעיני סמוך לעיר אראק. "אירן נחושה להשלים את תוכנית הגרעין ולהפעיל את הכור", קבעו.

המומחים הצביעו על כך שאירן פועלת להאיץ את בניית הכור הגרעיני לייצור פלוטוניום הסמוך לעיר אראק שבמערב המדינה, כך על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס. לדבריהם, הרפובליקה האיסלמית מבקשת להאיץ את בניית הכור לייצור מים כבדים כדי שיהיה פעיל כבר בשנה הבאה ולהפיק ממוטות הדלק המשומשים שבו פלוטוניום - חמר שגם ממנו אפשר לייצר פצצת אטום.

קביעות אלה מצטרפות לשורה של הערכות במערב בתקופה האחרונה בכל האמור לכוונותיה האמיתיות של אירן בפיתוח תוכנית הגרעין שלה. ההערכות החדשות משקפות מצב שבו המערב חושש לא רק מהפעילות בכורים התת-קרקעיים של אירן בנתאנז ובפורדו, אלא גם מפיתוחם של כורים עתידיים שהיא מבקשת להשלים את בנייתם כדי להפוך אותם לפעילים, כמו זה הסמוך לאראק. "אין לפקפק בנחישותה של אירן להשלים את תוכנית הגרעין בזמן, קבע אחד המומחים, מארק היבס והוסיף כי "בכוונותיה להשלים את בניית הכור הסמוך לאראק".