על רקע המשבר הכלכלי: שביתות ענק והפגנות סוערות ביוון ובספרד

מדיניות הצנע המחריפה הוציאה לרחובות הערים בשתי המדינות רבבות אזרחים, ובחלק מהמקרים התפתחו עימותים אלימים בינם לבין כוחות המשטרה. ביוון קיימו עשרות אלפי עובדים שביתה

הפגנה סוערת ביוון. ארכיון (רויטרס)

המצב הכלכלי המידרדר באירופה ממשיך להכות ביבשת, והיום נתן את אותותיו בספרד וביוון. באחרונה, על רקע מדיניות הצנע המחריפה, קיימו היום רבבות עובדים שביתת מחאה וצעדו לעבר הפרלמנט באתונה. במקום התפתחו עימותים אלימים, שבשיאם יידו מקצת מהמפגינים אבנים לעבר ניידות משטרה. כוחות הביטחון המקומיים השיבו את השקט על כנו לאחר שנאלצו להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לעומת יוון, נערכו עיקר ההפגנות בספרד אתמול.  ברחובות הבירה מדריד התפתחו אתמול עימותים בין שוטרים לבין מפגינים, על רקע כוונת הממשלה להכריז על צעדי צנע נוספים בתקציב המדינה של 2013.

הסערה הגיעה לשיאה במפגן ענק שבמסגרתו אחזו אלפי מפגינים את ידיהם וכיתרו את הפרלמנט הספרדי בשרשרת אנושית. בניסיון להדוף כל ניסיון לפרוץ למתחם, הוזרמה למקום תגבורת של כוחות הביטחון המקומיים.

אחרי שהחיכוך בין הצדדים הפך יותר ויותר אלים באופיו, החלו השוטרים הספרדיים לפזר את ההמון הזועם בירי כדורי גומי ובמהלומות אלות. ההפגנה פוזרה לבסוף כשלפי דיווחי המשטרה, נעצרו 22 מבין המפגינים וכ-40 מהם נפצעו. נוסף עליהם, נפגעו ארבעה שוטרים בעימותים מול המוחים.