הערב: ראש הממשלה נתניהו ימריא לעצרת האו"ם

עם צאת יום הכיפורים, צפוי המנהיג הישראלי להמריא לניו-יורק ולשאת מחר את נאומו מעל בימת העצרת הכללית של האו"ם, ובו, כך על פי ההערכות, יציג בפני הקהילה הבינלאומית את ה"קווים האדומים" שעליה לנקוט על מנת לעצור את אירן מלפתח יכולת גרעינית. אמש נאם הנשיא האמריקני, ואמר: "אירן גרעינית - בלתי ניתנת להכלה"

יציג "הקווים האדומים". נתניהו (חדשות 2)

בתום צום יום הכיפורים ולאחר נאומיהם של נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד על בימת העצרת הכללית של האו"ם, צפוי להמריא הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו לאולם המליאה שבניו-יורק - ולשאת מחר את נאומו, שעתיד לכלול את ה"קווים האדומים" שישראל דורשת מהקהילה הבינלאומית בכלל, ומארה"ב בפרט, להציב לרפובליקה האסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

טרם המראתו, פרסמה לשכתו של ראש הממשלה הודעה ובה ציטוט מדבריו. "אני ממריא הלילה לניו-יורק לייצג את מדינת ישראל מעל בימת האו"ם", נכתב. "בשאלת אירן כולנו מאוחדים. ביום בו אנו מתפללים להיכתב בספר החיים, ניתנה במה למשפטר הרודנות באירן שחותר בכל הזדמנות לדון אותנו למוות", לשון ההודעה.

בהודעת ראש הממשלה נאמר עוד, כי "אנו פועלים בכל דרך כדי שלאירן לא יהיה נשק גרעיני. ההיסטוריה מוכיחה שמי שרצה למחוק אותנו מהמפה - נכשל במשימתו, בזמן שהעם היהודי גבר על כל המכשולים. מדינת ישראל היא מדינה מודרנית וחזקה בזכות כוחם וכישרונים של אזרחיה ובזכות אמונתנו בצדקת דרכנו".

על כתיבת הנאום עבד נתניהו באופן דיסקרטי יחד עם יועצו המדיני, רון דרמר, ועם שגריר ארה"ב בישראל, מייקל אורן. על פי ההערכות, ראש הממשלה צפוי להציג לראשונה בפירוט את הצעדים שלדעתו על הקהילה הבינלאומית לנקוט על מנת לעצור את אירן מלממש את שאיפותיה הגרעיניות. כמו כן, יתייחס נתניהו למרכיבי העשרת האורניום של טהרן והתקדמותה בכל הנוגע לתכניתה הגרעינית.

אובמה: "אירן בעלת יכולת גרעינית היא אתגר שאינו ניתן להכלה"

נשיא ארה"ב ברק אובמה נאם אמש על בימת העצרת הכללית של האו"ם, ובישראל עקבו בדריכות אחר דבריו של הנשיא האמריקני, שהחליט להתמקד בנאומו במצבה ההולך ומדרדר של סוריה, רצח השגריר האמריקני בעיר בנגזי שבלוב ולבסוף - בתכנית הגרעין האירנית, שבניגוד לציפיות בישראל - לא הכריז אובמה על "קווים אדומים" כלשהם לרפובליקה האסלאמית, אך דאג להעביר לה מסר חד וברור.

"אירן בעלת יכולת גרעינית היא אתגר שאינו ניתן להכלה", אמר אובמה בהתייחסו למדינה הסוררת. "אנו מעוניינים לפתור את האתגר הזה באפיקים דיפלומטיים, ואנו מאמינים כי חלון ההזדמנויות הזה עדיין קיים", הדגיש הנשיא האמריקני, והוסיף: "אך הזמן הזה מוגבל".

עוד ציין אובמה בדבריו, כי "אירן בעלת יכולת גרעינית תאיים על ישראל בהשמדה וכן על ביטחון המדינות במפרץ הפרסי ויציבותה של הכלכלה העולמית. כמו כן, נשק כזה בידי הרפובליקה האסלאמית יצית מרוץ חימוש גרעיני באזור. על כן, עלינו לעשות הכל כדי למנוע ממנה להגיע לנשק גרעיני".

בפתח דבריו התייחס נשיא ארה"ב בעיר למהומות בעולם הערבי, ולרצח השגריר האמריקני בלוב כריס סטיבנס החודש. "אלה המגנים את הלעג לנביא מוחמד צריכים לגנות שנאה לכל דמות דתית, ובכללה ישו, חילול כנסיות או הכחשת השואה", ציין אובמה.

לאחר מכן הפנה אובמה את דבריו לסכסוך הישראלי-פלסטיני. "אסור שהעתיד יהיה בידי אלה המפנים את גבם לשלום", ציין אובמה והוסיף: "עלינו להשאיר מאחור את אלה הדוחים את זכותה של ישראל לקיום. הדרך קשה, אך סופה ברור כשמש: ישראל תחיה בבטחה לצד מדינה פלסטינית בשלטון עצמאי ומשגשג. אנו נלך לצד אלה שמוכנים ללכת בדרך הזו".