אובמה: "אחסום כל רעשי רקע על קו אדום"

בריאיון לתוכנית "60 דקות" ברשת CBS התייחס הלילה נשיא ארה"ב ברק אובמה לסוגיית הצבת קו אדום לאירן והלחץ המופעל עליו מצד רה"מ נתניהו ואמר: "הלחץ היחיד שאני חש הוא לעשות את הדבר הנכון עבור העם האמריקני. בכוונתי לחסום כל רעש רקע בנושא"

"חוסם רעשי רקע". נשיא ארה"ב ברק אובמה (AP)

נשיא ארה"ב ברק אובמה התייחס הלילה ללחץ המופעל עליו על ידי ראש הממשלה נתניהו להציב קו אדום לתוכנית הגרעין האירנית ואמר: "בכוונתי לסנן כל רעש רקע בנושא". עם זאת הבהיר הנשיא בריאיון לתוכנית "60 דקות" ברשת CBS כי המשמעות של גרעין אירני היא סיכון לעולם כולו ופתיחת מרוץ חימוש גרעיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מקיים שיחות עם ראש הממשלה נתניהו כל הזמן. אני חולק עמו את ההתעקשות כי אין לאפשר לאירן להשיג נשק גרעיני. הדבר יסכן אותנו, יסכן את ישראל ויסכן את העולם כולו, ויגרום לפתיחת מרוץ חימוש גרעיני כלל עולמי".

בתוכנית מיוחדת של רשת CBS שודרו בזה אחר זה ראיונות עם מועמד הרפובליקנים לנשיאות מיט רומני ועם הנשיא אובמה. בריאיון, שהוקלט ברובו באמצע ספטמבר, נשאל אובמה האם אינו חש כל לחץ מצד נתניהו לגרום לשינוי המדיניות שלו באמצע קמפיין הבחירות ולהציב קו אדום בפני אירן.

"אירן מאיימת ישירות על קיום ישראל"

"בכל הנוגע לביטחון הלאומי שלנו, הלחץ היחיד שאני חש הוא לעשות את הדבר הנכון עבור העם האמריקני. בכוונתי לחסום כל רעש רקע בנושא", אמר. הנשיא הוסיף כי "אני חש מחויבות - לא לחץ אלא מחויבות - לקיים התייעצויות צמודות עם ישראל בנושאים אלה, משום שזה משפיע עליהם עמוקות".

"ישראל היא אחת מבנות בריתנו הקרובות ביותר באזור. אנו מתמודדים עם משטר אירני שאמר דברים איומים, המאיימים באופן ישיר על קיומה של ישראל". בנושא אחר ניסה אובמה להסביר מדוע לא יקיים פגישה עם רה"מ נתניהו בעת שהותו בניו יורק והסביר כי מדובר באילוצי לוחות זמנים.

קודם לכן אמר רומני כי "ההחלטה לא להיפגש עם נתניהו מעבירה מסר ברחבי המזרח התיכון לפיה אנו מרחיקים את עצמנו מידידותינו. אני חושב שעלינו לאמץ את הגישה ההפוכה".