יהודי אירופה נגד לה פן: "לגדוע יוזמות אנטישמיות"

בעקבות קריאתה של מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת לאסור חבישת כיפה, פנה ראש ארגוני הקהילות היהודיות ליו"ר הפרלמנט האירופי בדרישה לקיים דיון דחוף בנושא. "בטרם עברו 70 שנה מהשואה, חייב האיחוד האירופי להשמיע קול צלול וברור כנגד היוזמות האוויליות"

מרין לה פן - ראש החזית הלאומית הצרפתית (AP)

התבטאותה של מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת מרין לה פן, שקראה לאסור חבישת כיפות, ממשיכה לגרור תגובות נזעמות. היום פנה מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה מנחם מרגולין במכתב בהול ליו"ר הפרלמנט האירופי מרטין שולץ, וקרא לו "לכנס דיון דחוף במליאת הפרלמנט, על מנת לגדוע בעודן באיבן את היוזמות האנטישמיות ההזויות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההיסטוריה מלמדת שהמאורעות הנוראיים ביותר התרחשו לאורך השנים, לאחר שמנהיגי ציבור לא השכילו למנוע מהם מלהתפתח", אמר מרגולין. "בטרם עברו אפילו 70 שנה מהשואה, חייב הפרלמנט האירופי להשמיע קול צלול וברור כנגד היוזמות האוויליות".

לא לבורקות, לרעלות ולכיפות

בסוף השבוע קראה ראש מפלגת "החזית הלאומית" הצרפתית מרין לה-פן להעביר חוק שיאסור חבישת כיפה במקומות ציבוריים בנוסף לצו שאוסר לבישת בורקה ורעלה. לה-פן העניקה רעיון לעיתון הצרפתי "לה מונד", על רקע פרסום הקריקטורה של מוחמד, ואמרה שהיא תומכת בגירוש קיצוניים מצרפת. היא הסבירה את דעותיה נגד לבישת רעלה ואמרה: "מבחינת יהודי צרפת, דרישה זו פונה גם לחבישת הכיפה".

נשיא צרפת פרנסואה הולנד גינה את הדברים ואמר, במהלך חניכת מוזיאון זיכרון לקורבנות השואה בדרנסי: "דרישה כזו מסכסכת בין אזרחים צרפתיים ואינה במקומה". לה פן הספיקה להתנצל על דבריה, אמרה ש"זו הקרבה קטנה עבור יהודי צרפת", וציינה שאם הייתה מדברת רק על המוסלמים - היו שורפים אותה בכיכר העיר.