ארה"ב, בריטניה וצרפת לאירן: "הזמן לדיפלומטיה הולך ואוזל"

במהלך דיוני מועצת הביטחון שעסקו בסנקציות המוטלות על הרפובליקה האסלאמית, אמרו נציגי שלוש מעצמות המערב כי "חלון ההזדמנויות הדיפלומטי עדיין לא נסגר, אך הצטמצם משמעותית". עוד הדגישו, כי "הזמן שעבר עד עתה - בוזבז לשווא"

מסר תקיף לאחמדינג'אד. ארכיון (רויטרס)

מעצמות המערב מחריפות את התבטאויותיהן בסוגיית הגרעין האירני: ארצות הברית, בריטניה וצרפת שיגרו הערב אזהרה תקיפה לכיוונה של טהרן במהלך הדיונים במועצת הביטחון של האו"ם, ואמרו כי "הזמן לדיפלומטיה בסוגיית תכנית הגרעין הולך ואוזל" - כך דיווחה סוכנות הידיעות AFP.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הדיון, שעסק בעיצומים על הרפובליקה האסלאמית, ציינה שגרירת ארצות הברית לאו"ם סוזן רייס, כי "הזמן לדיפלומטיה הגיע כמעט לקיצו". עוד הוסיפה, כי "עד כה הוא בוזבז". להצהרה הזו הצטרף השגריר הצרפתי לאו"ם ז'ראר ארו. לאחר מכן פנה שגריר בריטניה לאו"ם מרל לייאל לאירן, והדגיש כי "על הרפובליקה האסלאמית לקבל החלטותיה, ועדיף שתעשה זאת במהירות".

אירן הודתה: "הטעינו במכוון סוכני מודיעין זרים"

מועצת הביטחון של האו"ם. ארכיון (רויטרס)

ראש צוות המשא ומתן לשיחות הגרעין סעד ג'לילי, הודה הבוקר בפני כתב העיתון אל-חייאת שיוצא לאור בלונדון שמדינתו העבירה מידע מוטעה לארגוני מודיעין זרים.

על פי כתב סוכנות הידיעות AFP בווינה, שמלווה את המשא ומתן בין הנציגים מטהרן לשרת החוץ האירופית קתרין אשטון, השיחות שנערכות בין הצדדים על נושא הגרעין האירני "נשאו פרי". הנושא ונותן האירני אמר  כי עכשיו "נמצא הכדור בידיהן של שש המעצמות שידונו בנושא במהלך פגישה שמתוכננת בניו יורק בשבוע הבא, במסגרת עצרת האו"ם השנתית".

במקביל לשיחות, אירן מאשימה את הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בחוסר הגינות בנושא הגרעין האירני. ג'לילי אמר לכתב סוכנות הידיעות "סבא"א, ארצות הברית ואחרים מנסים להוכיח את האישומים, ממש כמו מה שקרה עם סדאם חוסיין". ג'לילי הוסיף וטען כי "ארצות הברית לא תפעל נגד אירן לבדה, פשוט מפני שהיא לא יכולה". לא רק ארצות הברית נמצאת על הכוונת של ג'לילי, הוא גם מאשים את סוכנות הביון הבריטית שמרגלת אחרי אתרי הגרעין האירנים.

על מלחמתה של אירן שמתמודדת בקרב צללים על המשך קיום והפעלת תכנית הגרעין הוא מספר שארצו נאלצת להונות את סוכנויות המודיעין ולספק להם מידע מוטעה. "לפעמים אנחנו מספקים מידע מוטעה במטרה להגן על אתרי הגרעין שלנו והרווחים שלנו, לכן אנחנו מטעים אנשי מודיעין זרים. לפעמים הצגת חולשה היא לא עובדה שאנו סובלים מאותה החולשה".