מכתב לצ'רצ'יל: "אנא, אל תתאסלם"

בשנת 1907 כתבה גיסתו של מי שהפך לימים לראש ממשלת בריטניה מכתב והפצירה בקרובהּ שלא להמיר את דתו: "המגעים שאתה מנהל עם האסלאם עשויים להוביל להמרת דתך בקלות רבה יותר ממה שאתה חושב". אלא שהיסטוריונים טוענים: לא היו הדברים מעולם

ווינסטון צ'רצ'יל, ראש ממשלת בריטניה - 19 (חדשות 2)

כלי תקשורת בממלכה חשפו היום (ראשון) קטעים ממכתב שנשלח על ידי גיסתו של ראש הממשלה לשעבר ואדריכל הניצחון על גרמניה הנאצית ווינסטון צ'רצ'יל, שבו קראה לאחרון "להילחם" ברצונו להמיר את דתו לאסלאם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במכתב שנשלח באוגוסט 1907 כתבה בת משפחתו של המדינאי הבריטי, ליידי גוונדולין ברטי: "בבקשה, אל תמיר את דתך לאסלאם. שמתי לב לנטיית ליבך...המגעים שאתה מנהל עם האסלאם עלולים להוביל להמרת דתך בקלות רבה יותר ממה שאתה אולי חושב. אנא הילחם ברצון הזה".

המסמך התגלה על ידי ההיסטוריון וורן דוקטר מאוניברסיטת קיימברידג', והוא טוען כי הוא לא בטוח במאת האחוזים כי צ'רצ'יל שקל ברצינות להמיר את דתו. "הוא היה פחות או יותר אתיאיסט בתקופה ההיא, בכל מקרה", אמר דוקטר ל"אינדיפינדנט"', והוסיף באותה נשימה כי ראש הממשלה לשעבר "הוקסם מהתרבות האסלאמית".

"צ'רציל רצה להיות פאשה"

"ווינסטון צ'רצ'יל התעמק בתרבות המוסלמית בעת שכיהן כקצין בצבא הבריטי בסודן". ההיסטוריון אמר כי במכתב ששלח המנהיג הבריטי באותה שנה, 1907, הוא כתב כי "היה רוצה להיות פאשה" (תואר כבוד באימפריה העות'מאנית ובעולם המוסלמי).

לדברי דוקטר, ב-1940, כשצ'רצ'יל הוביל את המאבק של בריטניה נגד גרמניה הנאצית, הוא אף תמך בבניית המסגד המרכזי של לונדון בריג'נטס פארק והקדיש לכך 100 אלף לירות שטרלינג.

מנגד, שוללים היסטוריונים אחרים מכל וכל את הטענה שלצ'ר'ציל הייתה כוונה להתאסלם ואומרים כי בניית המסגד היא תולדה של תקווה מצידו לזכות בתמיכתן של מדינות מוסלמיות במאבק בנאצים.