צרפת מעלה כוננות: תסגור נציגויות במדינות מוסלמיות

בעקבות חשש שהקריקטורות של הנביא מוחמד שפורסמו במגזין צ'ארלי הבדו יציתו גל של מחאה אלימה, החליטה צרפת לסגור נציגויות דיפלומטיות ובתי ספר ב-20 מדינות מוסלמיות. במשרד החוץ הסבירו כי בשל ההערכות שיתקיימו הפגנות סוערות ביום שישי, "החלטנו לנקוט באמצעים מוקדמים"

לאחר פרסום הקריקטורות של הנביא מוחמד במגזין הסאטירי צ'ארלי הבדו, בצרפת חוששים מהתפרצות מחאה אלימה ומגבירים את הכוננות. משרד החוץ הודיע כי ביום שישי הקרוב ייסגרו שורה של נציגויות דיפלומטיות ובתי ספר צרפתיים במדינות מוסלמיות ברחבי העולם. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההודעה, צרפת תסגור נציגיוית ובתי ספר ב-20 מדינות מוסלמיות, מחשש להתפרעויות שיסכנו אזרחים צרפתיים. "החלטנו לנקוט באמצעים מוקדמים ולסגור את המוסדות, השגרירויות, הקונסוליות, בתי הספר ומרכזי התרבות", אמר דובר משרד החוץ, שהסביר כי ההחלטה התקבלה לאור ההערכות לפיהן יתקיימו הפגנות ביום שישי הקרוב ברחבי העולם המוסלמי.

למרות החשש מהתלקחות בעולם המוסלמי, הקדיש השבועון הסאטירי הצרפתי את המהדורה של היום לאירועים האחרונים בעולם המוסלמי, והציג איורים לא מחמיאים של הנביא, שבאחד מהם מוצגים אחוריו.

הנביא מוחמד הוצג בעירום

בשער פורסמה תמונה של יהודי חרדי בכיסא גלגלים נדחף על ידי הנביא שאומר – "אסור לצחוק" . על פי הפרסומים בצרפת, בעמודים הפנימיים מצויר הנביא גם בעירום ובאולם הקולנוע כשהוא מציג את אחוריו. אתר האינטרנט של המגזין קרס הבוקר ונחסם לגלישה.

לאור המהומות האלימות שפרצו בשבוע האחרון סביב הסרט השנוי במחלוקת "תמימותם של המוסלמים", הזהירו גורמים מוסלמים את ההנהגה בצרפת "לא לאפשר פרסום של פרובוקציות".

הממשלה הצרפתית ביקשה לגלות איפוק לאור הפרסום והורתה להגביר את האבטחה סביב מוקדי הממשל ומערכת המגזין הסאטירי, שכבר הוצתה בנובמבר אשתקד לאחר שפרסמה קריקטורה של מוחמד.

ראש ממשלת צרפת: לגלות איפוק

הממשל הצרפתי גם זוכר את האירועים ב2005, אז נהרגו 50 בני אדם ברחבי העולם במהומות שפרצו לאחר שמאייר דני צייר את הנביא המוסלמי באור לא חיובי. בעקבות החשש ממהומות הוגברה האבטחה סביב נציגויות דיפלומטיות במדינות בהן עשויות להתפתח הפגנות.

שר החוץ הצרפתי, לורין פביוס גינה את פרסום הקריקטורה ואמר: "הוצאתי כמובן הוראות כדי שיינקטו צעדי בטיחות מיוחדים במדינות שבהם עלולות לצוץ בעיות". ראש ממשלת צרפת ז'אן מארק איירו כתב בהצהרה שפרסם: "באווירה הנוכחית, אני רוצה להדגיש את חוסר הנוחות שלי מהפרסומים, ואני מבקש מכולם לגלות איפוק".

בצרפת חיה הקהילה המוסלמית הגדולה ביותר באירופה ועוד לפני פרסום הקריקטורות, באתרי האינטרנט של המוסלמים כבר קוראים לאנשים לצאת להפגנות נגד הסרט האנטי איסלאמי. ביום ראשון נעצרו 150 אנשים במהלך הפגנה מול השגרירות האמריקנית בפריז, שנערכה במקביל להפגנות רבות סביב העולם.