30 מדינות בתמרון-ענק במפרץ הפרסי

חיל הים האמריקני הודיע הלילה על פתיחתו של התמרון הימי הגדול ביותר שנערך אי פעם במזרח התיכון בשבוע הבא. כלי שיט מ-30 מדינות ייקחו חלק בתרגיל במפרץ הפרסי, שע"פ הדיווח נועד לשפר את יכולות איתור ופירוק המוקשים הימיים. בארה"ב מתעקשים כי התרגיל אינו מכוון נגד מדינה מסוימת, אך באירן עוקבים מקרוב

נושאת מטוסים אמריקנית. ארכיון (רויטרס)

התחממות במפרץ הפרסי: למרות סירובה של ארה"ב להציב לאירן קו אדום בנוגע לתוכנית הגרעין שלה, הודיע הלילה חיל הים האמריקני על פתיחת התמרון הימי הבינלאומי הגדול ביותר שנערך אי פעם במזרח התיכון - במפרץ הפרסי.

ספינות קרב מ-30 מדינות בעולם החלו להיאסף אמש במימי המפרץ לקראת פתיחת התמרון, שעל פי וושינגטון נועד לשפר את יכולות איתור ופינוי המוקשים הימיים. הפיקוד המרכזי של חיל הים האמריקני המוצב בבחריין לא ציין אילו מדינות ישתתפו בתמרון, אך מדיווחים שונים עולה כי ייקחו בו חלק ספינות מבריטניה, צרפת, יפן ואף ירדן וניו זילנד.

"הכוחות הנוכחים במפרץ מייצגים את המיטב הבינלאומי ומקדישים מאמץ מיוחד לאבטח את המים הבינלאומיים. אני מצפה לראות את צוות המקצוענים יוצא הדופן הזה בפעולה", אמר מפקד בכיר בחיל הים האמריקני.

אירן: "עוקבים מקרוב אחר התמרון"

בעבר איימו בכירים אירנים בחסימת מצרי הורמוז, דרכם עוברת 40% מאספקת הנפט בעולם, במידה שהסנקציות נגד אירן יחריפו. עם זאת מתעקשים בכירים בוושינגטון כי התרגיל לא מכוון נגד מדינה מסוימת ונועד רק לשפר את אבטחת כלי השיט מפני מוקשים.

השלב הראשון של התרגיל ייפתח ביום ראשון בפגישה של מפקדים בכירים מכל 30 המדינות, במהלכה יבחנו את הטכנולוגיות החדישות ביותר בתחום פירוק מוקשים. בשלב השני ייערכו תמרונים ימיים שיכללו מבצעים ממשיים לאיתור ופירוק מוקשים.

באירן הודיעו הבוקר כי יעקבו מקרוב אחר התמרון הענק. "אנו רגישים מאוד בנוגע לביטחון במפרץ הפרסי, לו חשיבות אסטרטגית ראשונה במעלה, ואנו עוקבים אחר המתרחש", אמר דובר משרד החוץ בטהרן. "עליהם לשים לב ולדעת כי כל הפרה של הביטחון באזור עשויה להיות רגישה ביותר".