צ'כיה אוסרת מכירת משקאות חריפים

הצ'כים ידועים כצרכני אלכוהול מהמובילים באירופה, אבל הרעלת אלכוהול קשה שפגעה במדינה הובילה את הרשויות לבצע צעד דרמטי: אסור למכור משקאות עם יותר מ-20% אלכוהול ברחבי המדינה. הסוחרים ובעלי הבארים מזהירים: "אם האיסור יימשך יותר מכמה ימים ההשפעה על הכלכלה תהיה הרסנית"

מכת מדינה. אלכוהול מזויף, ארכיון (משטרת ישראל)

מתכננים נופש בפראג בחגים? כדאי שאת האלכוהול תביאו מראש מהדיוטי פרי: ממשלת צ'כיה החליטה לאסור באופן מוחלט מכירה וצריכה של כל המשקאות שמכילים יותר מ-20% אלכוהול. הסיבה: 19 בני אדם מתו לאחר ששתו וודקה ורום שהכילו חומרים רעילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרשויות ניסו במהלך השבוע לגלות את המקור שהביא למותם, במה שהפך להרעלת האלכוהול הגדולה ביותר בהיסטוריה של המדינה. משרד הבריאות הצ'כי כבר החליט לאסור מכירה של משקאות אלכוהוליים עם מעל 20% כוהל כבר לפני שלושה ימים, אך הצעד לא הצליח לעצור את מקרי המוות, שהחלו במחוז שנמצא 350 ק"מ מזרחית לבירה פראג.

שר הבריאות לאוס הגר אמר כי האיסור הורחב, וכעת הוא כולל בארים, מסעדות, חנויות ומרכולים לאחר שנמצאו ראיות כי חלק ממקרי המוות נגרמו לאחר שנקנו משקאות אלכוהוליים במקומות הללו. "האיסור הורחב וכעת הוא כולל איסור מוחלט (על מכירת אלכוהול) בכל מקום, החל מהיום", אמר השר. האיסור חל על משקאות מקומיים ומיובאים כאחד.

השפעה מיידית על הכלכלה

האיסור החל להשפיע על הכלכלה: מייד עם תחילת סוף השבוע בארים שהיו אמורים להיות עמוסים במבלים התרוקנו מיושביהם, ונתלו בהם שלטים שמצהירים על האיסור למכור אלכוהול. עובדים במרכולים בפראג הסירו את הבקבוקים מהמדפים זמן קצר לאחר הכרזת האיסור של משרד הבריאות.

"30% מהמכירות שלי מתבססות על מכירת משקאות חריפים", אמר לסוכנות רויטרס בעל סוכנות המכולת טוני נגוין. "אם האיסור יימשך רק כמה ימים זה בסדר, אבל אם זה משהו ארוך טווח תהיה כאן בעיה". תריסר בני אדם עדיין מאושפזים בבתי חולים במדינה בעקבות שתייה אלכוהול מורעל.