תביעה בארה"ב: לעקל את כספי המלון של אחמדינג'אד בניו יורק

נשיא אירן יישא דברים בעצרת הכללית של האו"ם ביום הכיפורים הקרוב. כשבועיים טרם הגעתו, הגישו נפגעי טרור דרישה לקבל את התקציב שהעבירה טהרן למלון שבו ישהו אחמדינג'אד וחברי פמלייתו כפיצוי על הנזק שנגרם להם, כנציגי מדינה שהייתה אחראית למימון וסיוע פיגועים

נשיא אירן, אחמדינג'אד (רויטרס)

ביום הכיפורים הקרוב ייעלה נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'אד, אל דוכן הנואמים בעצרת הכללית של האו"ם. בשל הצום, נראה כי העולם היהודי - ברובו - לא ייחשף בזמן אמת לדברי השטנה שהוא צפוי לשאת, אבל למרות זאת - יש מי שכבר דאגו לקלקל למנהיג הרפובליקה האיסלאמית את ביקורו בניו יורק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארגון "שורת הדין", שאנשיו עוסקים בפעילות משפטית נגד ארגוני טרור ומייצגים משפחות ששכלו את יקיריהן בפעולותיהם, עתר הבוקר לבית משפט בארצות הברית בדרישה למנוע מאחמדינג'אד וחברי פמלייתו מלהשתכן בחדרי בית המלון היוקרתי "וורוויק" - הממוקם במרכז מנהטן, סמוך לסנטרל פארק ולשדרות ברודווי. את הכסף למימון השהות שם, שהועבר על ידי טהרן, מבקשים בארגון להעביר לטובת תשלום פיצויים לקרובי קורבנות פיגועים.

ב"שורת הדין" ביססו את הדרישה להשתמש למטרה זו בכספיה של אירן על פסק דין של בית המשפט הפדרלי של ארצות הברית, שבו נקבע כי הרפובליקה האיסלאמית סייעה, מימנה ותמכה בחמאס - ובאופן זה הקנתה לארגון את היכולת להוציא לפועל את פיגוע התופת שהתרחש בספטמבר 1997 במדרחוב בן יהודה שבירושלים, סמוך לבית הקפה "עטרה". באותו אירוע נרצחו חמישה אזרחים ועשרות אחרים נפצעו.

משלם המסים האמריקני יממן את אבטחת אחמדינג'אד?

פסק הדין המדובר ניתן ב-2004 ונקבע בו כי על אירן, כמי שנושאת באחריות על הפיגוע, לפצות את משפחות קורבנותיו בסכום של 12 מיליארד דולרים. "עצם העובדה שאחמדינג'אד ייזכה לאבטחה צמודה שתמומן מכספי משלם המסים האמריקני היא שערורייתית", הסבירה עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר - שהגישה הבוקר את בקשת "שורת הדין" לבית המשפט הפדרלי בניו יורק.

בשנים האחרונות קצר הארגון שורה של ניצחונות משפטיים, בין היתר בתביעה שהביאה לפירוק המשט לעזה, בהשגת פסיקה היסטורית נגד סוריה ובעיקול נכסים של ישויות שהוכרזו כמסייעות לטרור. לפי נתוני "שורת הדין", נפסק עד היום סכום של כמיליארד דולרים לזכות משפחות קורבנות הטרור בהליכים שהובילו.