רוצים להציץ לצוואה של דיאנה?

פרוייקט חדש של הממלכה הבריטית מאפשר לעיין במסמכים שהותירו אחריהם חלק מגדולי האומה. חלק מהצוואות אמנם בתשלום, אך מספר פרטי טריוויה מעניינים נחשפו: מי מנע מהמתאבלים להגיע בצעיף? ומי הוריש את הונו לבית ספר?

כרגע רק בתשלום. דיאנה (רויטרס)

הצוואות של גדולי בריטניה זמינות לכולם: פרוייקט ממשלתי נרחב בבריטניה הושלם אתמול (שבת), כאשר הועלו לרשת כ-41 מיליון צוואות של אזרחים בריטים. הרשימה הארוכה כוללת גם מספר אישים רמי מעלה - בהם הנסיכה דיאנה ו-ווינסטון צ'רצ'יל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האתר החדש כולל צוואות חדשות וישנות כאחד, והמסמך הראשון בו הוא משנת 1858. בין האישים הבריטים הבולטים במאגר: הסופר צ'ארלס דיקנס, הסופר א.א. מילן (ממציא דמותו של פו הדב), מפצח הצופן הנאצי אלן טיורינג וסופר המחאה ג'ורג' אורוול (1984, חוות החיות).

העותקים הדיגיטליים של הצוואות עולים כ-10 ליש"ט (15 דולרים), אך מספר פרטים בסיסיים זמינים לכל גולש. השר הבריטי לענייני משפטים, שליאש וארה, אמרה כי "הפרוייקט המרתק הזה מספק לנו הצצה לאנשים יוצאי הדופן שעזרו לעצב את ארצנו ואת שאר העולם".

לדבריו, מדובר ב"מאגר נפלא לא רק להיסטוריונים, אלא לכל אדם המעוניין בהיסטוריה של דמויות מפורסמות". בעבר היה ניתן לחפש במאגר הצוואות רק באופן פרטני ועל ידי בקשה מיוחדת.

בין הפרטים המעניינים שעולים מחיפוש במאגר: צ'רצ'יל הוריש כ-300 אלף לירות שטרלינג (ששוים כ-5 מיליון ליש"ט כיום) למשפחתו, ולעומתו דיקנס - שהלך לעולמו ב-1870 - הותיר הנחיות מפורטות לטקס ההלווויה. "אני דורש להיקבר באופן פרטי ולא יקר", כתב הסופר בצוואתו, וביקש כי המתאבלים לא ילבשו "בגדים מגוחכים" כגון צעיפים.

אורוול, שמת ב-1950, ביקש לשמר את ארכיון כתביו - בניגוד לכלכלן המפורסם ג'ון מיינרד קיינס, שדרש להשמיד את רוב כתביו. מילן, מחבר "פו הדב", הוריש את התמלוגים העתידיים ואת זכויות היוצרים לבית ספר ומועדון בלונדון עם מותו ב-1956.