אובמה: נרדוף את רוצחי השגריר

נשיא ארצות הברית ברק אובמה ומזכירת המדינה האמריקנית הילארי קלינטון כינסו מסיבות עיתונאים על רקע רצח השגריר האמריקני בלוב, כריס סטיבנס, אבל השמיעו גינויים עדינים למדי. "אין שום תירוץ לכזו אלימות , לובים רבים מסכימים איתנו", דברי אובמה. נשיא מצרים מורסי ביקש לפעול במישור המשפטי דווקא נגד יוצרי הסרט

נשיא ארצות הברית ברק אובמה כינס אחר הצהריים (שעון ישראל) מסיבת עיתונאים מיוחדת על רקע רצח השגריר האמריקני בלוב, בהתקפה על הקונסולייה האמריקנית בבנגאזי. "העם האמריקני עומד מאוחד באזכרות ובתפילות. אנו עובדים עם הממשל הלובי לאבטחת הצוות שלנו, הגברנו את האבטחה סביב השגריריויות , ונרדוף יחד עם לוב את אלו האחראים לאלימות", אמר הנשיא אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין שום תירוץ לכזו אלימות , לובים רבים מסכימים איתנו, הם נלחמים לצידנו, חלק מהלובים עזרו לנו לשאת את הגופה של סטיבנס לבית החולים".

אובמה שיבח את פעילותו של השגריר שנרצח - "כריס היה האיש שלנו בבנגאזי וסייע לשחרר אותה מידיו של קדאפי. הוא סייע לשקם את המדינה, הוא עבד עם המורדים וסייע בביסוס הדמוקרטיה הצעירה הזו. גם אני, גם קלינטון, למדנו ממנו הרבה מאוד.

אמש נזכרנו בקורבנות 11 בספטמבר, נזכרנו בחיילים שנפלו בקרבות בעיראק ובאפגניסטאן. הייתה לנו הזדמנות להודות למשפחות, ואז הגיעה הידיעה מבנגאזי. אנו יודעים שהחופש הוא לא מובן מעליו, אנו יודעים שלעיתים צריך להילחם עליו. אף ארגון טרור לא יזעזע את האומה הזו".

אובמה ניסה גם לחזק את בני עמו - "היום אנו מוסיפים עוד שם לרשימת הגיבורים שמגנים על החירות האמריקנית. כל אמריקני צריך להיות גאה בערכים שהאנשים האלה ממלאים ברחבי העולם. נמשיך את העבודה שהקורבנות בצעו - אלוהים ברך את אמריקה".

מוקדם יותר ספדה גם מזכירת המדינה האמריקנית קלינטון לשגריר - "סטיבנס נתן את חייו כדי שלוב תוכל להפטר מקדאפי, העולם צריך ללמוד ממנו", כך הספידה מוקדם יותר הילארי קלינטון את שגריר ארה"ב בלוב, כריס סטיבנס, שנהרג בהתקפה על הקונסוליה האמריקנית בבנגאזי.

בנאומה סיפרה קלינטון, "אמש שוחחתי עם נשיא לוב. הוא גינה את האלימות והבטיח למצוא את האחראים. הידידות של העמים שלנו לא תיפול קורבן למתקפה הזו. לוב חופשית ויציבה היא אינטרס אמריקני , לא נפנה לה את הגב. נמשיך לרדוף את אלו שרצחו את סטיבנס עד שיגיעו למשפט. בנוסף, הגברנו את האבטחה סביב השגרירות. זו העדיפות העליונה שלנו".

מזכירת המדינה האמריקנית התייחסה גם לגורמים למתקפה, "יש מי שמקשר בין האלימות בלוב ובמצרים לסרט שפורסם ברשת. אני רוצה להיות ברורה , אין שום הצדקה למעשים כאלה. לא דת ולא תרבות. כל עוד אנשים ממשיכים לבצע מעשים כאלה - השלום והשלווה לא יגיעו. הסמיכות לאירועי 11 בספטמבר - מהדהדת באוזניהם של האמריקנים. אמש נזכרנו בקורבנות 11 לספטמבר , היום נזכר גם בדיפלומטים שנהרגו במתקפה בלוב. אלוהים אנא ברך את כל אותם אנשים שנאבקים למען השלום, הצדק והשוויון. אלוהים ברך את ארצות הברית של אמריקה".

סטיבנס הוא השגריר האמריקני הראשון שנהרג מאז 1979, והשישי בהסטוריה האמריקנית. הוא נולד בקליפורניה , התגייס למשרד החוץ האמריקני ב1991 ושירת במספר מדינות במזרח התיכון, כולל בישראל.

במקביל להתקפה בבנגאזי, גם שגרירות ארצות-הברית בקהיר ספגה אתמול מהלומות. נשיא מצריים מוחמד מורסי התייחס דווקא לסרט מעורר המחלוקת. מורסי ביקש מהשגרירות המצרית בוושינגטון לפעול במישור המשפטי בארצות הברית נגד יוצרי ומפיצי הסרט שלדבריו - תוקף את הנביא מוחמד, כך דיווחה סוכנות הידיעות המצרית MENA. מורסי ביקש היום מהנציגות המצרית בוושינגטון "לפעול בכל האמצעים החוקים האפשריים" שניתן להפעיל נגד יוצרי הסרט.

רצח השגריר - סיקור נרחב:

השגריר האמריקני בלוב נהרג בהפגנות

תמונת גופת השגריר האמריקני דלפה לרשת

רומני זועם: "אובמה מביע סימפטיה"

קהיר: המונים פרצו לשגרירות ארה"ב