11.9: ההתרעות הגיעו בזו אחר זו - ממשל בוש התעלם

11 שנים בדיוק אחרי פיגועי הטרור שזעזעו את העולם, ה"ניו יורק טיימס" מטיל היום פצצה ומדווח שהבית הלבן קיבל שורה ארוכה של התרעות לקראת מתקפת אל קעידה, אבל התייחס אליהן בביטול. ב-CIA חשבו שבן לאדן מנסה להסיט אליו את תשומת הלב מסדאם חוסיין. הפיגוע שיכול היה להימנע? לעולם לא נדע

ב-6 באוגוסט 2001, קיבל נשיא ארה"ב ג'ורג' וו. בוש מסמך חסוי שריכז פרטים בנוגע לתכניותיו הזדוניות של אוסמה בן לאדן וארגון הטרור שלו, אל קעידה. באותו בוקר, במהלך העדכון היומי לנשיא, קיבל המסמך הסודי שנכתב על ידי ארגוני המודיעין האמריקנים את הכותרת "בן לאדן נחוש להכות בארצות הברית". כמה שבועות לאחר מכן, אל קעידה אכן הכה, את המכה הקשה ביותר שארצות הברית ספגה מעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צפו: הסרט שישים סוף לקונספירציות 11.9?

על פי הפרסום היום ב"ניו יורק טיימס", ב-10 באפריל 2004, התיר הבית הלבן לוועדת החקירה של אירועי 11 בספטמבר, לראות לבוקר אחד בלבד את המסמך - שמעלה חשד שמדובר במחדל ביטחוני נוראי של וושינגטון. לפי הדיווח, שפורסם ביום השנה ה-11 למתקפת הטרור, הבכירים בוושינגטון לא התייחסו למסמך ברצינות וסברו שהוא לא דורש יחס רציני ויוצא דופן.

בממשל חשבו שלמרות הכותרת המהדהדת, אין במסמך עדויות חדשות, אלא רק חקר ההיסטוריה של אל קעידה וכוונותיו ההרסניות של בן לאדן. ב"ניו יורק טיימס" מדווחים שראו רק חלק מהמסמכים. אחרים עדיין חסויים.

ה-CIA: בן לאדן מנסה להטעות אותנו

בחזרה לוושינגטון. לפי הטיימס, אותו מסמך שהוצג בבוקר 6 באוגוסט, הוא רק קצה הקרחון. ארגוני המודיעין, כך נטען, העבירו לבוש כבר באביב 2011 מידע על מתקפה אפשרית של אל קעידה. אחד מגופי המודיעין אף התריע מפורשות ש"קבוצת אנשים שכבר נמצאת בארצות הברית" מתכננת מבצע טרור. שבועות אחר כך, ביוני, נאמר בעדכון היומי שמתקפה של אל קעידה עשויה לצאת לפועל "בכל רגע".

הרס בניו יורק לאחר קריסת התאומים (רויטרס)

לפי הדיווח, בבית הלבן טעו אז לחשוב שאוסמה בן לאדן משתתף בתרגיל הטעיה שנועד להסיט את תשומת הלב מסדאם חוסיין. בזמנו, הוא ועירק שלו נראו לאמריקנים כאיום האמיתי. ה-CIA תמך בגרסה הזו וראה בבן לאדן דמות "לא רצינית".

"ארצות הברית לא נופלת למהלך הדיס-אינפורמציה שנערך על ידי אוסמה בן לאדן", נכתב בדוח הסוכנות החשאית, שגם הגדילה לעשות וכתבה את שמו ראש אל קעידה בשגיאות כתיב.

אל קעידה לתומכים: תתכוננו לחדשות עצומות

בן לאדן עצמו גייס פעילים ברחבי העולם באותה תקופה ואף אמר אז לסובבים אותו וגם לתקשורת, שהוא מתכוון לפגוע בארצות הברית. בדוח נוסף, כך בדיווח, נכתב שמבצע הטרור של אל קעידה עשוי "לגרום להרבה מאוד קורבנות". אבל הבית הלבן לא הגיב ולא פעל גם כאשר אנשי המודיעין למדו שאיבן אל חתאב, קיצוני מוסלמי מצ'צ'ניה ופעיל באל קעידה, אמר לתומכיו ש"יתכוננו לחדשות עצומות". פעמוני האזהרה צלצלו, אבל לא נשמעו.

מיד אחרי מתקפת הטרור שגבו את חייהם של כמעט 3,000 בני אדם ונצרבו לעד בתודעה האמריקנית והעולמית, בוש ואנשיו ניסו להדוף את הביקורת שהועלתה כבר אז. הם אמרו שההתרעות לא היו חדות מספיק.

גם שורת מעצרים שהיו עשויים לשפוך אור על כוונת אל קעידה, לא קיבלה יחס הולם. מוחמד אל חתאני שהיה מעורב בפיגועים, נעצר באורלנדו שבועות לפני המתקפה - ושוחרר. הטיימס שואל: האם היה ניתן למנוע את המתקפה לפני 11 שנים ומשיב, שלעולם לא נוכל לדעת.