ארה"ב: הפנסיונר מפילדלפיה - פושע מלחמה נאצי

גרמני בן 87 שחי בארה"ב הודה לאחרונה ששימש כשומר במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. ההערכה היא כי היה שותף לרצח של כ-350 אלף יהודים. בקרוב יוחלט אם להעמידו לדין

זעזוע בארה"ב. מחנה אושוייץ (חדשות 2)

הפושע הנאצי נחשף: אזרח אמריקני בן 87 ממוצא גרמני, שהיגר לארה"ב לפני 60 שנה הימם את חוקרי היחידה לחשיפת פשעים נאצים כשהודה: "שימשתי כשומר באושוויץ-בירקנאו", כך פורסם הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות" מפי העיתון הגרמני "טאגסשפיגל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי הדיווח, האיש המתגורר כיום בפילדלפיה ועונה לשם יוהאן ב. (שמו המלא לא נחשף) מילא תפקיד של שומר באזור הרמפות במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, ממנו נשלחו להמתה בתאי הגזים מאות אלפי יהודים שהגיעו מכל רחבי אירופה. החוקרים לחשיפת פשעים נאצים סיפרו כי אף שיוהאן ב. שימש "רק" כשומר, הוא חשוד בסיוע לרצח של יותר מ-344 אלף יהודים.

לדבריהם, לא הייתה חלוקת תפקידים מוגדרת בין אנשי האס-אס, וכי גם מי ששימש כשומר במחנה, השתתף במיון ובהשמדת היהודים. "דרך פועלו כחסימת הרמפות של הרכבות והמשמרות במגדלי השמירה, הוא קידם את השמדת האסירים יחד עם שאר אנשי האס-אס", קבעו החוקרים.

עוד עולה מהחקירה כי בניגוד לפושע הנאצי איוואן דמיאניוק ששימש כשומר במחנות ההשמדה רק לאחר שנפל בשבי, יוהאן ב. התנדב לאס-אס ביוזמתו ב-1942 ואף הצטרף ליחידת "גולגולת המת", שהייתה אחראית על ניהול מחנות הריכוז. הוא הוכשר לתפקידו כשומר במחנה בוכנוואלד והגיע לאושוויץ ככל הנראה בנובמבר 1943.

יוהאן ב. לא הכחיש כי שימש כשומר באושוויץ, אולם טען בפני חוקריו כי לא רצח ועינה באופן אישי אסירים יהודים. בימים אלה, הועבר תיק החקירה בעניינו לתביעה בגרמניה לצורך בחינת הבקשה להסגרתו. בעוד כמה שבועות ייקבע אם אכן יוסגר.