שוב: צפון קוריאה נותקה מהאינטרנט

מישהו זוכר שזה התחיל בגלל סרט? רשת האינטרנט במדינה המבודדת נותקה, רק שעות אחרי שבפיונגיאנג כינו את האמריקנים "ילדים מנוזלים שמשחקים במחבואים". גם בתחילת השבוע נותקה קוריאה הצפונית מהאינטרנט, בפעולה שיוחסה לארה"ב

מנותק. קים ז'ונג און ואנשי הסייבר שלו (AP)

מלחמת הסייבר לא נרגעת: לאחר שהבוקר (שבת) תקפה קוריאה הצפונית בחריפות את נשיא ארה"ב ואמרה כי הוא מתנהג "כמו קוף ביער טרופי" - שוב נותקה המדינה מרשת האינטרנט - זו הפעם השנייה בתוך שבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנות הידיעות הסינית הממלכתית "שינואה" מדווחת כי הגורמים הבודדים בקוריאה הצפונית שלהם יש גישה לרשת האינטרנט נותקו שוב. הדיווחים נחשבים אמינים, משום שסוכנות הידיעות מקושרת לצמרת השלטון בבייג'ינג - בעלת הברית היחידה של קוריאה הצפונית המבודדת.

בהמשך לעימות בין שתי המדינות, על רקע סערת הסרט "ריאיון סוף" של חברת סוני, קוריאה הצפונית האשימה הבוקר כי ארה"ב אחראית להשבתות האחרונות של רשת האינטרנט.

"משחקים כמו ילדים מנוזלים"

"ארה"ב, עם כל גודלה, לא מתביישת לשחק במחבואים כמו ילדים מנוזלים, ומשבשת את פעילות האינטרנט של כלי התקשורת העיקריים של הרפובליקה שלנו", נמסר מוועדת ההגנה הלאומית של קוריאה הצפונית, המפקדת בפועל של הצבא הרביעי בגודלו בעולם. על הטענות לפיהן המדינה המבודדת עומדת מאחורי הפעולות נגד סוני הוא אמר "זה פשוט מצחיק".

יהיה מי שיהיה שניתק את קוריאה הצפונית מהרשת, לא מדובר בפעולת ענישה נגד האוכלוסייה המדוכאת בקוריאה הצפונית, שכן לרוב המוחלט של האזרחים אין חיבור לאינטרנט, אלא רק חיבור לרדיו ממלכתי מפיץ תעמולה. לעשירים המקומיים יש מכשיר טלוויזיה המכויל על תחנת הטלוויזיה הממשלתית בלבד.

האינטרנט משמש רק את האליטה המקורבת לשלטון, ולכן הפלת האינטרנט מיועדת לפגוע בשלטון ולא באזרחים, אם אכן הייתה זו פעולה מכוונת.

בסוף השבוע האחרון נותקה בפעם הראשונה קוריאה הצפונית משאר העולם: "הרשתות בקוריאה הצפונית עומדות בפני לחץ רב", אמר לניו יורק טיימס דאג מאדורי, מומחה בחברה המנתחת ביצועי גלישה. "הדבר תואם מתקפת מניעת שירות (DDOS - תקיפה שנועדה להשבית מערכת על ידי יצירת עומס חריג על משאביה).