ארה"ב: "נראה כי רוסיה נואשת לכסף"

גורמים בארה"ב התייחסו לעסקת הטילים שרוסיה צפויה למכור לאירן. דובר הבית הלבן אמר כי "העסקה מעידה על כך שרוסיה זקוקה להכנסות באופן נואש". רמטכ"ל צבא ארה"ב הודיע כי העסקה לא תפגע באופציה הצבאית לתקיפה באירן

"רוסיה נואשת להכנסות" (רויטרס)

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט התייחס אתמול (חמישי) לעסקת הנשק בין רוסיה לאירן ואמר כי עסקת המכירה של טילי S-300 מעידה על השפעת הסנקציות שהטיל המערב על רוסיה, על רקע תמיכתה במורדים הפרו-רוסים באוקראינה. "החלטתה של רוסיה למכור לאירן את הטילים אינה מפתיעה, משום שככל הנראה רוסיה זקוקה באופן נואש להכנסות" אמר ארנסט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל הודיע רמטכ"ל צבא ארה"ב הגנרל דמפסי, כי אופציית התקיפה הצבאית באירן לא תיפגע כתוצאה מעסקת מכירת הטילים. "ידענו על האפשרות שרוסיה תמכור את המערכת לאירן ונערכנו לכך מבעוד מועד בביצוע תכניותינו", אמר דמפסי במהלך מסיבת עיתונאים שקיים.

"העברת הטילים תהווה גורם מרתיע במזה"ת"

עסקת מכירת הטילים זכתה לגינויים מן המערב, ובמיוחד מישראל, שמחתה על המהלך בפני נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
מוקדם יותר אמר פוטין כי "העברת הטילים לידי טהרן תהווה גורם מרתיע במזרח התיכון". את הדברים אמר פוטין במהלך מסיבת העיתונאים השנתית שלו, במסגרתה הוא השיב לשאלות מהציבור ומכלי התקשורת ברוסיה.

פוטין טען באירוע, שמשודר בשידור ישיר ברוסיה וברחבי העולם, כי אספקת טילי ההגנה לאירן מתאפשרת בעקבות נכונותה להגיע לעסקה בנוגע לתכניתה הגרעינית. "עכשיו עם התקדמות ההבנות בנושא הגרעין האירני, שזו כמובן התפתחות חיובית, אנחנו לא רואים שום סיבה להמשיך לאכוף את האיסור על המשלוח של טילי S-300 באופן חד צדדי".

נשיא רוסיה אמר כי הטילים שאירן תקבל ממדינתו יגנו על שמי המדינה ממתקפה אווירית אפשרית. עוד הדגיש פוטין כי ארצו אינה ספקית הנשק הגדולה ביותר במזרח התיכון והבהיר כי רוסיה תפעל להסרת הסנקציות מעל טהרן, בתיאום עם חברותיה באו"ם.