אירן: "הניתוק הקנדי - בהשפעת המשטר הציוני"

טהרן מגנה הלילה בחריפות את החלטת קנדה לנתק את הקשרים הדיפלומטיים עמה ותוקפת את ישראל: "המהלך בהשפעת המשטר הציוני. נגיב בהתאם". במקביל נערכים באירופה להחרפת הסנקציות על טהרן בתוך מספר שבועות

אירן מגנה את קנדה ואת ישראל. אחמדינג'אד, (רויטרס)

אירן נגד העולם: משרד החוץ בטהרן מגנה הבוקר בחריפות את החלטת קנדה לסגור את השגרירות באירן ולנתק עמה את הקשרים הדיפלומטיים ותוקף את ישראל: "המהלך נעשה בהשפעת המשטר הציוני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול הודיעה אוטווה על החלטתה להשיב לקנדה את כל הדיפלומטים הממוקמים באירן ובמקביל לגרש מקנדה את הדיפלומטים האירנים השוהים בה. בהודעה נמסר כי "אירן מהווה כיום את האיום המרכזי על השלום והביטחון העולמיים".

"הממשלה הנוכחית בקנדה היא ממשלה קיצונית שמושפעת מהמשטר הציוני ונוקטת בצעדים להפעלת לחץ על העם האירני וליצירת בעיות עבור אזרחיו", צוטט דובר משרד החוץ האירני רמין מהמנפרסט בסוכנות הידיעות האירנית איסנ"א (ISNA).

לדבריו, קנדה נקטה בעבר בצעדים "חד צדדיים ובלתי חוקיים", בהם הטלת סנקציות על הבנק המרכזי של אירן וסגירת חשבונות בנק של אזרחי אירן. עוד הוסיף כי "אירן תגיב בהתאם" למהלך הקנדי. בקנדה חיים כיום כ-400 אלף אירנים.

אירופה מאיימת: "סנקציות נוספות בקרוב"

הלחץ הבינלאומי על הממשל בטהרן התהדק עוד הלילה, לאחר ששרי החוץ של גרמניה, איטליה וצרפת איימו כי סבב חדש של סנקציות על הרפובליקה האסלאמית יגובש בקרוב. "ייתכן ובקרוב מאוד יהיה צורך בסנקציות כלכליות חדשות על אירן", אמר שר החוץ הגרמני גידו ווסטרוולה.

"על טהרן לשוב ולנהל משא ומתן על תכניתה הגרעינית. אם לא תעשה כן - לא יהיה מנוס מפני הטלת עיצומים חדשים", הוסיף  וסטרוולה וסיכם: "לא מדובר בתרחיש שיקרה עוד זמן רב, אלא בשבועות הקרובים".

לשכת רה"מ: "ממשלת קנדה נוקטת בצעד מוסרי"

בלשכת ראש הממשלה נתניהו ברכו אמש על החלטת אוטווה. "שבוע אחרי מופע האנטישמיות והשנאה בטהרן, ממשלת קנדה נוקטת בצעד מוסרי ראשון במעלה. הנחישות שמופגנת על ידי קנדה חשובה מאוד כדי שהאירנים יבינו שאינם יכולים להמשיך במרוץ לנשק גרעיני", שיבחו בהודעת לשכה.

"הצעד המעשי הזה צריך לשמש דוגמא לקהילה הבינלאומית למוסריות ואחריות בינלאומית", נכתב. "חשוב שללחץ הזה תצטרף הקהילה הבינלאומית, על ידי הצבת קווים אדומים ברורים לאירן".