בריטניה והולנד: "להגדיר את חיזבאללה כארגון טרור"

האם ארגון חיזבאללה יוכנס בקרוב לרשימת ארגוני הטרור של האיחוד האירופי? שרי החוץ של בריטניה והולנד קראו היום לראשי האיחוד להטיל עיצומים על הארגון הלבנוני בשל תמיכתו בנשיא סוריה אסד. בצרפת טוענים כי על מנת שהצעד יתאפשר יש לפתוח בהליך משפטי נגד הארגון - דבר שעשוי לקרות עקב חקירת פיגוע הטרור בבורגס

יוכנסו לרשימת ארגוני הטרור בשל התמיכה בס (רויטרס)

מחריפים את הטון: שרי החוץ של בריטניה והולנד קראו אמש למדינות אירופה להצטרף לארה"ב ולישראל ולהטיל סנקציות על ארגון חיזבאללה בלבנון בשל התמיכה שהוא מעניק לנשיא סוריה בשאר אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר החוץ ההולנדי אורי רוזנטל אמר אתמול כי על האיחוד האירופי להכניס את ארגון חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור - מהלך שעשוי לאפשר את הקפאת נכסי הארגון באירופה. "מזה זמן אנו טוענים שעל אירופה לנקוט בצעדים אפקטיביים נגד חיזבאללה", אמר בשולי ועידת שרי החוץ של האיחוד האירופי בקפריסין.

בוועידת שרי החוץ קראה גם בריטניה להטיל עיצומים על הארגון השיעי, אך ביקשה להימנע מפגיעה באגף הפוליטי של הארגון. שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אמר כי לונדון מעוניינת שאירופה "תטיל סנקציות על הזרוע הצבאית של חיזבאללה".

נמשכת חקירת הפיגוע בבורגס

עם זאת, מדינות אחרות באירופה שהסכימו לכלול את ארגון חמאס ברשימת ארגוני הטרור הביעו התנגדות ללחץ האמריקני והישראלי להחיל את אותם הצעדים על חיזבאללה. לטענתם, מהלך כזה עשוי להפר את היציבות בלבנון ולהוסיף למתיחות במזרח התיכון.

"עד כה טענה אירופה שעל מנת להגדיר ארגון כארגון טרור חובה שיתנהל כנגדו הליך משפטי פעיל - וזה אינו המקרה עם חיזבאללה", אמר שר החוץ של צרפת לורן פביוס. עם זאת, תנאי זה עשוי להתמלא בקרוב, בעקבות החקירה הבולגרית של פיגוע הטרור בבורגס, במהלכו נהרגו חמישה ישראלים.

שר החוץ הבולגרי אמר אמש כי חקירת הפיגוע הקשה טרם הסתיימה וכי בשלב זה בולגריה לא מוכנה להפנות אצבע מאשימה נגד אף ארגון או מדינה. "החקירה מתקדמת במהירות אך יידרשו לנו לפחות מספר חודשים נוספים", אמר.