אירופה מאיימת: "סנקציות חדשות על אירן - בקרוב"

לאחר הודעתה של קנדה כי תגרש את כל הדיפלומטים האירנים שבשטחה ותסגור את השגרירות בטהרן, הצטרפו שרי החוץ של גרמניה, איטליה וצרפת למקהלה ואיימו כי סבב חדש של סנקציות על הרפובליקה האסלאמית יגובש בקרוב. "אם אירן לא תחזור לנהל משא ומתן על הגרעין - נטיל עיצומים חדשים", ציין שר החוץ הגרמני

סבב סנקציות נוסף? אחמדינג'אד (רויטרס)

לאחר הפרסומים ההולכים וגוברים בדבר תקיפה ישראלית אפשרית באירן, ועל רקע הטלת הסנקציה החד-צדדית מכיוונה של קנדה, שהחליטה לגרש את כל הדיפלומטים האירנים שבשטחה ולסגור את שגרירותה שבטהרן, פרסמו הערב שרי החוץ של גרמניה, איטליה וצרפת הודעות שבהן ציינו כי מדינותיהם מצטרפות להחרפת הלחץ על הרפובליקה האסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ייתכן ובקרוב מאוד יהיה צורך בסנקציות כלכליות חדשות על אירן", אמר שר החוץ הגרמני גידו ווסטרוולה. "על טהרן לשוב ולנהל משא ומתן על תכניתה הגרעינית. אם לא תעשה כן - לא יהיה מנוס מפני הטלת עיצומים חדשים", הוסיף וסיכם: "לא מדובר בתרחיש שיקרה עוד זמן רב, אלא בשבועות הקרובים".

ההודעות החריפות והחד-משמעיות האלה מגיעות לאחר שבאחרונה גברו הפרסומים לגבי החרפת הטון מצידה של ישראל, וככל הנראה מפני החשש בקרב מדינות אירופה כי היא עומדת לצאת לתקיפת מתקני הגרעין של אירן.

הבידוד מחריף: קנדה מחזירה השגריר מטהרן

קנדה החזירה השגריר מטהרן (AP)

שר החוץ הקנדי ג'ון ביירד, הודיע היום כי הדיפלומטים מאצרו הממוקמים באירן יוחזרו לארצם בתוך חמישה ימים, ובמקביל, יגורשו כל הדיפלומטים האירנים בחזרה לארצם.

בהודעת אוטווה נמסר כי "אירן מהווה כיום את האיום המרכזי על השלום והביטחון העולמיים", זאת בין היתר בשל תמיכתה בנשיא הסורי בשאר אסד, שמנסה לדכא בכוח את ההתקוממות נגדו, בשל תוכניתה הגרעינית, וכן בשל תוקפנותה כלפי ישראל. "לאור הנסיבות הללו, קנדה לא תוכל עוד לקיים קשרים דיפלומטיים עם אירן", הסביר השר הקנדי בהצהרתו.

בלשכת ראש הממשלה נתניהו ברכו על ההחלטה. "שבוע אחרי מופע האנטישמיות והשנאה בטהרן, ממשלת קנדה נוקטת בצעד מוסרי ראשון במעלה. הנחישות שמופגנת על ידי קנדה חשובה מאוד כדי שהאירנים יבינו שאינם יכולים להמשיך במרוץ לנשק גרעיני", שיבחו בהודעת לשכה.

"הצעד המעשי הזה צריך לשמש דוגמא לקהילה הבינלאומית למוסריות ואחריות בינלאומית", נכתב שם עוד, "חשוב שללחץ הזה תצטרף הקהילה הבינלאומית, על ידי הצבת קווים אדומים ברורים לאירן". עוד ציינו הקנדים כי אנשי השגרירות שלהם באירן לא יכולים עוד לעשות עבודתם בבטחה. היחסים בין טהרן לאוטווה נמצאים במשבר כבר תקופה ארוכה, בשל היחס האירני לישראל, שנחשבת בת ברית קרובה של קנדה.