אחרי "נאום הכיסא": איסטווד שובר שתיקה

שבוע עבר, הרשת געשה, ועכשיו מגיעה גם תגובתו של קלינט איסטווד, כוכב "הטוב הרע והמכוער" ו"הארי המזוהם" ל"סערת הכיסא". איסטווד גילה בשיחה עם עיתון מקומי בקליפורניה, שההצגה ביום חמישי האחרון, שבמהלכה דיבר אל כיסא שגילם את דמותו של הנשיא אובמה, הייתה פרי עטו, או יותר נכון - מאולתרת כולה

"איך אתה מתמודד עם ההבטחות?". איסטווד וה (AP)

אז האם קלינט איסטווד איבד את זה? שבוע אחרי שנשא את "נאום הכיסא", שכנראה ייזכר עוד זמן רב, החליט השחקן והבימאי בן ה-82 להגיב לסערה שיצר בראיון שהעניק לעיתון מקומי בקליפורניה. כשניסה להסביר את ההופעה יוצאת הדופן שהעניק למשתתפי הועידה הרפובליקנית בטמפה, פלורידה חשף איסטווד כי הרעיון לנאום, עלה לו רק דקות ספורות לפני עלייתו לבמה.

"היה שם שרפרף (בחדר הממתנה), ובחור שעמד שם שאל אותי מספר פעמים אם אני לא מעדיף לשבת", סיפר איסטווד, "כשהסתכלתי על השרפרף, עלה לי הרעיון. אני פשוט אניח כיסא ואדבר עם אובמה ואשאל אותו למה לא קיים את כל ההבטחות שחילק לכולם". איסטווד הגדיר בראיון את הנאום כ"משימה שהושלמה", והסביר כי מעולם לא הצטיין בנשיאת נאומים. "גם כשהייתי ראש עיר", הזכיר איסטווד את העבר הפוליטי שלו, "לא נשאתי נאומים, פשוט...שוחחתי עם אנשים".

באחד הרגעים הזכורים בנאומו של איסטווד מיום חמישי שעבר הוא שאל את הכיסא, או את אובמה הדמיוני מדוע הוא משתמש במטוס הנשיאותי ה"אייר פורס וואן". "אתה יכול להמשיך ולהשתמש במטוס", אמר איסטווד, "אבל לא בזולל הגז הגדול שבעזרתו אתה עובר בין אוניברסיטאות ומכללות ומדבר על הלוואות סטודנטים ודברים כאלה".

אובמה בתגובה: "הכסא הזה תפוס"

ברגע אחר שאל איסטווד את הכסא - "אז אדוני הנשיא, איך אתה מתמודד עם ההבטחות שהצגת?", ובעוד הזדמנות ענה, למה שנדמה כתגובה לא הולמת מצד הכסא, "אני לא יכול לעשות את זה לעצמי".

"נאום הכיסא" המאולתר ארך כ12 דקות ויצר סערה ברשת, שהוצפה בתוך מספר שעות במאות ואלפי תמונות של גולשים שצילמו עצמם עם כסאות ריקים. גם במטה אובמה לא נשארו אדישים והפיצו תמונה משלהם - בה אובמה דווקא נראה יושב על כסא, ותחתיו הכיתוב - "הכיסא הזה תפוס".

איסטווד סיכם את הראיון ותקף פעם נוספת את אובמה וכינה אותו "המתיחה הגדולה ביותר שהצליחה לשטות בציבור האמריקני אי פעם".