הבידוד מחריף: קנדה מחזירה את השגריר מאירן

אוטווה הודיעה כי תסגור את השגרירות באירן, ותסלק את הנציגים האיראנים שנותרו בקנדה בתוך חמישה ימים, כך הודיע היום שר החוץ הקנדי ג'ון ביירד. בהודעתו ציין השר הקנדי כי איראן מהווה את האיום הגדול ביותר לביטחון העולמי, בשל תוכניתה הגרעינית ותוקפנותה כלפי ישראל. נתניהו: "צריך לשמש דוגמא לקהילה הבינלאומית"

ביי ביי טהרן: הדיפלומטים הקנדים הממוקמים באירן יוחזרו לארצם בתוך חמישה ימים, ובמקביל, יגורשו כל הדיפלומטים האיראנים מקנדה, כך הודיע היום שר החוץ המקומי, ג'ון ביירד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעת אוטווה נמסר כי "אירן מהווה כיום את האיום המרכזי על השלום והביטחון העולמיים", זאת בין היתר בשל תמיכתה בנשיא הסורי בשאר אסד, שמנסה לדכא בכוח את ההתקוממות נגדו, בשל תוכניתה הגרעינית, וכן בשל תוקפנותה כלפי ישראל. "לאור הנסיבות הללו, קנדה לא תוכל עוד לקיים קשרים דיפלומטיים עם אירן", הסביר השר הקנדי בהצהרתו.

בלשכת ראש הממשלה נתניהו ברכו על ההחלטה. "שבוע אחרי מופע האנטישמיות והשנאה בטהרן, ממשלת קנדה נוקטת בצעד מוסרי ראשון במעלה. הנחישות שמופגנת על ידי קנדה חשובה מאוד כדי שהאירנים יבינו שאינם יכולים להמשיך במרוץ לנשק גרעיני", שיבחו בהודעת לשכה.

"הצעד המעשי הזה צריך לשמש דוגמא לקהילה הבינלאומית למוסריות ואחריות בינלאומית", נכתב שם עוד, "חשוב שללחץ הזה תצטרף הקהילה הבינלאומית, על ידי הצבת קווים אדומים ברורים לאירן".

עוד ציינו הקנדים כי אנשי השגרירות שלהם באירן לא יכולים עוד לעשות עבודתם בבטחה. היחסים בין טהרן לאוטווה נמצאים במשבר כבר תקופה ארוכה, בשל היחס האירני לישראל, שנחשבת בת ברית קרובה של קנדה.