נשיא ארה"ב אובמה: "לא לערער על מחויבות לישראל"

נשיא ארה"ב ברק אובמה נאם בוועידת בוועידה הדמוקרטית בצפון קרוליינה והדגיש כי וושינגטון "חייבת לעמוד מול עולם מאוחד נגד שאיפותיה הגרעיניות של אירן". על חשיבות הקשר עם ישראל אמר: "לא ניתן לערער על המחויבות - עומדות בפנינו הכררעות גדולות"

נשיא ארה"ב ברק אובמה, עלה היום על דוכן הנואמים בוועידה הלאומית של המפלגה הדמוקרטית והכריז: "המחויבות שלנו לביטחון ישראל - אסור לערער אותה".

אובמה הדגיש כי "אירן חייבת לעמוד מול עולם שיישאר מאוחד נגד השאיפות הגרעיניות שלה. השינוי ההיסטורי הסוחף את העולם הערבי חייב להיות מוגדר, לא על ידי דיקטטור או קיצונים שונאים, אלא על ידי תקווה ושאיפות של אנשים רגילים ששואפים לאותם זכויות שאנחנו חוגגים היום".

הנשיא האמריקני הבהיר כי בפני ארה"ב מספר הכרעות חשובות ונושאים בהם יש לטפל. "בשנים הבאות יתקבלו בוושינגטון החלטות גדולות, שעניינן משרות, כלכלה, מסים וגירעון, אנרגיה וחינוך, ומלחמה ושלום". לדבריו, "הבחירה הזו, עבור אמריקה, אינה רק בין שני מועמדים או שתי מפלגות. זו בחירה בין שתי דרכים שונות. זו בחירה בין חזון אחד לשני, ששונים זה מזה באופן קיצוני". הנשיא ציין כי "אני לא אעמיד פנים שאני מציע לכם דרך מהירה או קלה. מעולם לא עשיתי זאת. לא נבחרתי לומר לכם את מה שרציתם לשמוע".

לסיכום ולקול תשואות הקהל אמר: "בחרתם בי כדי לומר לכם את האמת, והאמת היא שיעברו יותר מכמה שנים כדי לפתור את הבעיות שנוצרו במשך עשרות שנים. הדבר יחייב מאמץ משותף, חלוקת אחריות ואת סוג האומץ והנחישות שפרנקלין רוזוולט הפגין במשך המשבר הכלכלי". עם זאת, הוא סיכם כי "הדרך שאנו מציעים אולי קשה יותר, אבל מובילה למקום טוב יותר, ואני מבקש מכם לבחור בעתיד".

"לאובמה עמוד שדרה מפלדה"

לפני הנשיא, נאמו מספר אישים אחרים שכבשו את הקהל והרימו אותו על רגליו. סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן התייחס בדבריו לנחישותו של אובמה וסיכם את עשייתו באירועים משמעותיים כמו מותו של אוסמה בן-לאדן. "יש לו עמוד שדרה מפלדה, אני רואה אותו יום יום בעבודה בחדר הסגלגל", אמר ביידן. "אמריקה והעולם נזקקו לנשיא חזק עם יד יציבה ועם שיפוט וחזון שיוליך אותנו".

גם הסנאטור הדמוקרטי ג'ון קרי, שהיה המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית ב-2004, נאם בוועידה ובדבריו שיבח את הנשיא על מדיניות החוץ שלו. "שאלו את אוסמה בן-לאדן אם מצבו היום טוב יותר מאשר לפני ארבע שנים", הוא התלוצץ. "לפני שרומני מגיע לעימות עם אובמה בנושאי חוץ הוא צריך קודם כל להתעמת עם עצמו"".

"נעמוד לצד ברק שיוביל את המדינה"

בפתח ועידת המפלגה הדמוקרטית לפני מספר ימים עמד נאומה הרגשני של הגברת הראשונה של אמריקה, מישל אובמה, שקראה לאלפי הצופים לתמוך בבעלה ולעמוד מאחריו. "נעמוד לצד האיש שיוביל אותו בבטחה קדימה", הצהירה אשת הנשיא.

דבריה של מישל אובמה עמדו במרכז הערב גדוש הנאומים, היא התקבלה במחיאות כפיים סוערות על ידי עשרות אלפי הצופים שזכו לשמוע נאום בו התייחסה לעניינים פנים אמריקניים ולא עסק כלל במדיניות החוץ של המעצמה הגדולה בעולם. אובמה סיפרה על החששות שהציפו אותה עם הגעתה לוושינגטון מפני השינוי המשמעותי באורח חייהם של בני הזוג ומכך שבנותיהן הצעירות יסבלו מאור הזרקורים שיופנה אליהן. "דאגתי לבנותיי, אהבתי את החיים שבנינו ביחד ולא רציתי שישתנו", סיפרה.

"כשאנשים שואלים אותי אם השהות בבית הלבן שינתה את בעלי, אני יכולה להגיד שברק אובמה הוא בדיוק אותו אדם שהתאהבתי בו לפני כל השנים האלה, האיש שבחר לעבוד בשכונות מצוקה במקום לקבל את הצעות העבודה הרווחיות. בשבילו לא הכסף הוא חשוב אלא השינוי שאפשר לעשות בחייהם של אנשים".

"ברק מכיר את החלום האמריקני - הוא חי אותו"

הגב' אובמה ציינה כי היא ממשיכה לראות את הדאגה בעיניו של בעלה הנשיא ואת הנחישות הרבה שהוא מפגין גם ארבע שנים לאחר שנכנס בשערי הבית הלבן. "הוא תמיד אומר שחייבים להמשיך לתקן את העוולות וכי יש לנו עוד הרבה דברים לעשות", סיפר מישל שנעצרה על ידי הקהל המשולהב שזעק בקול אחד: "ארבע שנים נוספות".

במהלך הנאום, שפנה בעיקר אל המשפחות האמריקניות ממעמד הביניים, הדגישה מישל את העובדה שהשניים לא הגיעו מרקע מבוסס אף הם. "כשברק חושב על הצלת הכלכלה הוא חושב על אנשים כמו אבי ועל משפחתו, הוא יודע מה זה אומר שמשפחה נאבקת. הוא מכיר את החלום האמריקני - כי הוא חי אותו".