בשל התערבות אובמה - הדמוקרטים "הכירו בשנית" בירושלים

לאחר שאתמול גילו חברי המפלגה הדמוקרטית בארה"ב שהמילה "אלוהים", יחד עם ההכרה בירושלים כבירתה הרשמית של מדינת ישראל הושמטו ממצע המפלגה, התערב הנשיא ברק אובמה בנושא והורה לראשי מפלגתו להחזיר את הערכים למצע

ועידת המפלגה הדמוקרטית אישרה הלילה להשיב למצע המפלגה את הסעיף המציין כי ירושלים היא בירת ישראל, זאת לאחר התערבותו של הנשיא אובמה. המהלך בא בעקבות ביקורת מצד המפלגה הרפובליקנית, כי ממשל אובמה לא הראה מספיק תמיכה בישראל בשנות פעילותו. השנה הושמט הסעיף בשל רצון של המפלגה לשדר גישה יותר מאוזנת ביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראוי לציין כי במשך השנים נשיאים אמריקנים משני קטבי הקשת הפוליטית, הצהירו על תמיכתם בהכרה במעמדה של ירושלים כבירת ישראל - אך מעולם לא פעלו להעביר את שגרירות ארה"ב מתל-אביב לירושלים. כמו רוב המדינות, הממשל האמריקני מאמין כי סוגיית ירושלים אמורה להיות מוכרעת במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

ההצעה, שעוררה מחלוקת קשה בקרב צירי הועידה, עברה רק בפעם השלישית. בכירים במפלגה אמרו כי השינוי נעשה על מנת לשקף את עמדתו האישית של הנשיא אובמה.

קלינטון: "רוצה שאובמה יהיה הנשיא הבא"

במהלך ועידת הדמוקרטים הארצית שנערכה בשרלוט, אריזונה, עלה לנאום נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, ואמר כי הוא "רוצה את האיש שהיה לו את השכל להתחתן עם מישל אובמה. אני מעוניין שברק אובמה יהיה הנשיא הבא של ארה"ב, ומציע בגאווה למנות אותו לנושא הדגל של המפלגת הדמוקרטית".

במהלך דבריו, העלה קלינטון את נושא הכלכלה האמריקנית, וציין כי "ברור שאובמה לא מרוצה מהמצב. אבל אף נשיא - גם אני וגם קודמיי - לא היה יכול לשקם את כלכלת ארה"ב מהשפל שבו היא הייתה בארבע שנים".