מחקר מוכיח: כלבים רוצים לנחם אותנו כשאנחנו עצובים

בכיתם והכלב ניגש אליכם? לא דמיינתם, וזה לא ייחודי רק לכלב שלכם. מחקר חדש מוכיח שכלבים מזהים אדם במצוקה רגשית ומנסים לשפר את הרגשתו על ידי התקרבות, תחיבת האף וליקוק. מניסוי שנערך עלה שגם אם אדם זר מביע עצב - הכלב ינסה לנחם אותו

אכן, חברנו הטוב ביותר (רויטרס)

אוהבי כלבים תמיד ידעו את זה, ועכשיו גם המדע מאשש את זה פעם נוספת: חברינו הטובים ביותר מזדהים איתנו כשאנחנו עצובים - וגם מנסים לנחם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למען האמת, לפי מחקר שפורסם החודש במגזין Animal Cognition, כלבים מגיבים יותר לרגשות שלנו מאשר כל מין אחר - וזה כולל בני אדם. הם ייגשו לזרים במצוקה כדי לנחם אותם, בלי קשר לציפייה לפרס או ליחס.

לפי המחקר שנערך במרכז גולדסמית'ס באוניברסיטת לונדון, הכלבים תוחבים את אפם ומלקקים בני אדם כשהם חושבים שהם במצוקה, ומתנהגים באופן כנוע שאמור להציע נחמה.

רוצים לנחם גם אנשים זרים

ד"ר דברה קסטנס וג'ניפר מאייר, מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה, פיתחו מבחן שבודק אם כלבים מבויתים יכולים לזהות ולהגיב למצבים רגשיים בבני אדם. 18 כלבי מחמד, ממגוון גדול של גילאים וגזעים, נחשפו לארבעה מצבים שונים בני 20 שניות כל אחד, בהם בעלי הכלב או אדם זר העמידו פנים שהם בוכים, המהמו באופן מוזר, או ניהלו שיחה רגילה.

באופן משמעותי, יותר כלבים הסתכלו, ניגשו ונגעו בבני האדם כשהם בכו ביחס לאלה שהמהמו. אף כלב לא ניגש לבן אדם ששוחח באופן רגיל. רוב הכלבים במחקר הגיבו לאדם הבוכה באופן כנוע. נקודה מעניינת נוספת שהתגלתה, היא שהכלבים לא ביצעו הפרדה בין הבעלים שלהם לבין האנשים הזרים, ופשוט ניגשו למי שבכה.

ד"ר קסטנס הסבירה ש"ההמהום נועד להוות התנהגות בלתי מוכרת, שתגרה את סקרנות הכלבים. הכלבים הבחינו בין בכי לבין ההמהום וזה מראה שתגובתם לבכי לא הייתה מונעת מסקרנות טהורה. יותר מזה - הבכי עורר תגובה משמעותית יותר אצל הכלבים".

"אם הגישות של הכלבים למצב הבכי היו מונעות מרצון-עצמי לקבל נחמה ויחס, סביר יותר שהם היו ניגשים למקור היחס המוכר שלהם - הבעלים, ולא לאדם זר", אמרה מאייר. "אבל לא מצאנו העדפה כזו".