סקר: שיוויון בין אובמה לרומני

כשמיט רומני פתח את ועידת המפלגה הרפובליקנית בפלורידה בשבוע שעבר, איימו ענני סופת ההוריקן "אייזק" על הצלחתה. אצל הדמוקרטים, אלו הסקרים החדשים שמטילים צל על הוועידה שתחל מחר בשארלוט. על פי סקר של סוכנות רויטרס, אומבה ורומני מקבלים 45% מהקולות כל אחד

אובמה פותח שבוע לא פשוט (AP)

נשיא ארה"ב פותח את השבוע החשוב ביותר של הקמפיין שלו לשמירה על כסאו בבית הלבן עם ידיעות מדאיגות על צמצום הפער מול יריבו הרפובליקני מיט רומני. על פי סקר של סוכנות הידיעות רויטרס ומכון IPSOS, אם הבחירות היו נערכות היום היו אובמה ורומני מסיימים בשוויון, כשכל אחד מהם מקבל 45% מקולות הבוחרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המפלגה הדמוקרטית מתכוננת לוועידה שתיפתח מחר, במהלכה תכריז רשמית על כוונתה להריץ את הנשיא אובמה לכהונה נוספת. המילים "עוד ארבע שנים" צפויות להישמע פעמים רבות במקצב בחירות מוכר.

אבל, בעוד שהוועידה הרפובליקנית נערכה בצל ההוריקן "אייזק", הדמוקרטים מתכנסים כשברקע הסקרים צהלא מחמיאים. הסקר של רויטרס, שנערך במהלך השבוע באחרון וכלל אלפי נשאלים שמייצגים את כלל הבוחרים, מציג שוויון מוחלט בין שני המתמודדים.

רק לפני שבוע אובמה היה ביתרון של 4%

הדמוקרטים מנסים כעת ליצור אווירה דומה לזו ששררה בארה"ב לקראת הבחירות לפני ארבע שנים, אבל היום, כשהאבטלה בארצות הברית מגיעה לשיעור של 8.3%, המשימה קשה בהרבה. על פי הניו יורק טיימס, אובמה צפוי להמשיך ולתקוף את רומני בוועידה, אבל גם לדבר על הבעיות שניצבות בפני הממשל: הכלכלה המקרטעת, המדיניות בנשוא סוריה, וכמובן - הגרעין האירני. בניו יורק טיימס דווח כי אובמה צפוי להגדיר קווים אדומים לתכנית הגרעין האיראנית, שחצייתם תחייב פעולה צבאית.

"התקדמנו מרחק רב בנושא החוב הלאומי והפיחות, אבל יש לנו עוד הרבה מאוד עבודה" אמר יועץ התקשורת של אובמה דיויד פלופי לרשת ABC, וטען כי אובמה ירש מג'ורג' בוש משק במשבר כלכלי חריף. "מה שקרא מאז הבחירות ב-2008 נוצר בעקבות ההחלטות הלא נכונות שנעשו בזמן הממשל הקודם".

לפני שבוע, בסקר דומה, אובמה הוביל על רומני עם 46% מול 42%. לכן, גם אם במדינות שמעניקות מספר אלקטורים גבוה יותר אובמה מוביל, המגמה מדאיגה את הדמוקרטים.