קרב האוליגרכים הסתיים: תביעה ברזובסקי נגד אברמוביץ' נדחתה

המשפט הפרטי שנחשב ליקר ביותר אי פעם הסתיים היום, כשהשופטת בלונדון דחתה מכל וכל את טענותיו של איש העסקים הגולה והטיחה בו האשמות קשות: "הוא לא אמין מטבעו וגרם לעצמו להאמין בדברים שבדה בדמיונו"

רומן אברמוביץ'. יש לו סיבות לחייך (רויטרס)

בוריס ברזובסקי ורומן אברמוביץ', שניהם אוליגרכים יהודים ממוצא רוסי, היו במשך שנים רבות חברים קרובים ושותפים עסקיים. בסוף שנות ה-90, עם כניסתו של ולדימיר פוטין לקרמלין, נאלץ ברזובסקי - שנחשב לאחד ממתנגדיו הבולטים - להימלט מארצו. במקביל, עבר ביחסים בינו לבין אברמוביץ' "חתול שחור" שמחק את הקרבה בין השניים והפך אותם מידידים - ליריבים במה שכבר זכה לתואר "המשפט הפרטי הגדול בהיסטוריה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההידרדרות ביחסים שבין שני אילי ההון החלה ב-1999 כשברזובסקי נמלט מאימת הכוח שצבר פוטין וב-2003 מצא מקלט מדיני בבריטניה. במקביל לעזיבתו את רוסיה, הוא מכר את הנכסים הרבים בשטחה שהיו בשליטתו לידידו הקרוב.

הניכור בין השניים הלך וגבר במרוצת השנים, עד שביולי 2005 הכריז ברזובסקי על כוונתו לפתוח בהליך משפטי נגד אברמוביץ' בטענה שאחרי בריחתו, שידל אותו למכור לו את אותם נכסים שהעביר לידיו.

בהתאם להצהרתו, הגיע האוליגרך הרוסי הגולה לבית משפט בריטי והגיש נגד אברמוביץ' תביעה בסכום של לא פחות מאשר 5.6 מיליארד דולרים - סכום בסדר גודל שלא נידון עד אז במערכת הצדק. אלא שלמורת רוחו של ברזובסקי, החליטה היום השופטת שדנה בתיק לדחות את תביעתו.

"האמין בדברים שבדה בדמיונו"

ברזובסקי, בן 65, לא רק שנחל תבוסה במאבק המשפטי שיזם - אלא נאלץ גם לספוג האשמות שלא ערבו לאוזניו: השופטת הגדירה אותו "עד לא מרשים שאינו אמין מטבעו, אדם ישר - שפשוט גרם לעצמו להאמין בדברים שבדה בדמיונו".

האוליגרך, שיצא מהאולם חבול ומושפל, לא נותר חייב והאשים את השופטת בכך ש"הרשתה לעצמה לשכתב את ההיסטוריה של רוסיה". אברמוביץ', לעומת זאת, לא נכח בהכרעת הדין ויוצג בדיון על ידי דובר מטעמו. ממונטה קרלו שבה הוא שוהה יחד עם קבוצתו, צ'לסי, הוא העביר מסר של שביעות רצון מתוצאות ההליך.

אברמוביץ' לא נכח באולם המשפט, הוא נמצא עם קבוצתו צ'לסי במונטה קרלו אבל דובר של המיליארדר בן ה 45 אמר שהוא מרוצה מתוצאות המשפט.