באן בטהרן: אירן יכולה לסייע לפתור את המשבר בסוריה

העדויות המצטברות על המשך פיתוח תוכנית הגרעין והביקורת החריפה על ביקורו, לא מפריעים למזכ"ל האו"ם לשבח את אירן. "טהרן מהווה גורם חשוב ומכריע באזור". באן ייוועד עם אחמדינג'אד ועם האייתוללה חמינאי: "ביקורי יעזור למהלך הדיפלומטי"

מזכ"ל האו"ם בטהרן (רויטרס)

למרות הביקורת החריפה מצד ישראל וארה"ב והעדויות על המשך פיתוח תוכנית הגרעין, הגיע היום מזכ"ל האו"ם לביקור בטהרן, שם נערכת פסגת המדינות הבלתי מזדהות. באן קי-מון ייפגש במהלך שהותו באירן עם מנהיגי הרפובליקה האיסלאמית ובהם האייתולה עלי חמינאי והנשיא אחמדינג'אד. עם הגעתו הוא הדגיש כי אירן מהווה גורם חשוב ומרכזי באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדיווחים מסוריה על מעצר אנשי משמרות המהפכה על ידי המורדים, לאחר שסייעו לכוחות אסד, והתיעוד של אירנים שנתפסו לא מפריעים למזכ"ל האו"ם לראות באירן גורם חיובי שיכול להביא לסיום שפיכות הדמים במדינה. "לאירן יש תפקיד מכריע, במיוחד בכל הנוגע למצב בסוריה", אמר באן קי-מון. "אני מתכוון לדון בנושא עם המנהיג העליון חמינאי".  

ההודעה על ביקורו של באן גררה גל של ביקורת בישראל ובארה"ב. וושינגטון וירושלים התנגדו בטענה שביקור רם דרג מסוג כזה מעניק לגיטימציה למשטר האירני ולתכניותיו ההרסניות. בנוסף, האייתוללה עלי חמינאי תקף בעצמו את האו"ם לקראת הפסגה וטען שהארגון שאמור לייצג את אומות העולם מושפע מאינטרסים של ארצות הברית בלבד.

נתניהו ביקש מבאן לבטל הביקור

באן מצדו טוען שבמהלך הפגישות עם ראשי המשטר האירני הוא יצליח להעלות את טענות המערב ולקדם טוב יותר את המהלכים הדיפלומטים במטרה למנוע הסלמה במזרח התיכון סביב תכנית הגרעין של אירן.

מזכ"ל האו"ם ישהה באירן עד 31 באוגוסט, ומלבד הפגישות עם בכירי המשטר, הוא צפוי גם להיוועד עם באי פסגת המדינות הבלתי מזדהות האחרים. בין היתר הוא ידון עמם על סוריה, המשבר הכלכלי, תוצאות האביב הערבי ומאזן הכוחות הבינלאומי.

בתחילת החודש, שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מזכ"ל האו"ם מון וביקש ממנו שלא לנסוע לוועידה. לפי הודעת לשכת ראש הממשלה, נתניהו אמר לבאן כי "נסיעתך לאירן היא טעות גדולה גם אם היא נעשית מכוונות טובות".