למרות הביקורת: מזכ"ל האו"ם בטהרן

לאחר שלא השתכנע מהביקורת החריפה בישראל ובארה"ב על הגעתו לוועידת המדינות הבלתי מזדהות בטהרן, נחת הבוקר מזכ"ל האו"ם באן קי-מון באירן, שם ייפגש עם בכירי המשטר. בין היתר הוא ייוועד עם אחמדינג'אד ועם האייתוללה חמינאי. באן: "ביקורי יעזור למהלך הדיפלומטי"

הגיע לטהרן, מזכ"ל האו"ם באן (רויטרס)

הקרב על התדמית: מזכ"ל האו"ם באן קי מון הגיע לביקור שנוי במחלוקת בטהרן, כחלק מפסגת המדינות הבלתי מזדהות. הוא נחת בנמל התעופה הבינלאומי מהרבאד לקראת פגישות עם ראשי המשטר האירני, ובהם המנהיג העליון חמינאי, הנשיא מחמוד אחמדינג'אד וכמה מחברי הפרלמנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההודעה על ביקורו של באן גררה גל של ביקורת בישראל ובארה"ב. וושינגטון וירושלים התנגדו בטענה שביקור רם דרג מסוג כזה מעניק לגיטימציה למשטר האירני ולתכניותיו ההרסניות. בנוסף, האייתוללה עלי חמינאי תקף בעצמו את האו"ם לקראת הפסגה וטען שהארגון שאמור לייצג את אומות העולם מושפע מאינטרסים של ארצות הברית בלבד.

באן מצדו טוען שבמהלך הפגישות עם ראשי המשטר האירני הוא יצליח להעלות את טענות המערב ולקדם טוב יותר את המהלכים הדיפלומטים במטרה למנוע הסלמה במזרח התיכון סביב תכנית הגרעין של אירן. מזכ"ל האו"ם ישהה באירן עד 31 באוגוסט, ומלבד הפגישות עם בכירי המשטר, הוא צפוי גם להיוועד עם באי פסגת המדינות הבלתי מזדהות האחרים. בין היתר הוא ידון עמם על סוריה, המשבר הכלכלי, תוצאות האביב הערבי ומאזן הכוחות הבינלאומי.

נתניהו למזכ"ל האו"ם: אל תבקר בטהרן

בתחילת החודש, שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מזכ"ל האו"ם מון וביקש ממנו שלא לנסוע לוועידה. לפי הודעת לשכת ראש הממשלה, נתניהו אמר לבאן כי "נסיעתך לאירן היא טעות גדולה גם אם היא נעשית מכוונות טובות".

נתניהו הדגיש בפני המזכ"ל כי "בשנים בהן אתה מכהן בתפקיד נהגת בצורה הגונה ולכן התאכזבתי כל כך לשמוע על נסיעתך לוועידה בטהרן". עוד ציין כי "המשטר האירני מחויב להשמדתה של ישראל".